Už několikrát při zpáteční cestě z Liberce jsme se zastavili na krásném místě nedaleko Doks…u Břehyňského rybníka. Je zde vidět mnoho zajímavých staveb. Třeba průrvy , které jsou jako odtok z rybníka, naproti kaplička atd. Vždy se pokocháme a jedeme dál.
Doba založení rybníka se dá těžko přesně doložit, ale předpokládá se, že vznikl někdy mezi roky 1366 až 1460. Podle některých pramenů vznikl ještě dřívě, je uváděn i rok 1287. Pravdou je, že podle nedávného archeologického výzkumu se našly na dně současného rybníka zbytky původního pralesa se známkami těžby dřeva (pařezy), z poloviny 13. století.
Břehyňský rybník je z velké části obklopen Rákosinami, rašeliništi a mokřadami typickými pro dokeskou oblast. Je součástí Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala. Celé území je chráněno již od roku 1933, od roku 1967 je zapsána do seznamu Národních přírodních rezervací, tudiž patří mezi ty nejstarší. Rezervace má rozlohu 903 ha a tvoří jí Břehyňský rybník s přilehlými porosty a pískovcová plošina Pecopala. Biologicky pestré území je bohaté na chráněné druhy rostlinstva a živočichů. Je domovem mnoha druhů vodního ptactva, z těch nejvzácnějších lze jmenovat bukače velkého, jeřába popelavého, nebo orla mořského. Dále se zde nachází asi 60 druhů vzácných a ohrožených rostlin.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account