Mariánské Lázně asi nemusím nijak zvlášť představovat. Jsou úchvatné v každé době v každém zákoutí a také z každé vyhlídky. Hned pod oborou daňků a hlavně parkem Boheminium je rozhledna Hamelika neboli Panorama. Jednoho dne jsme se tam také vydali a uviděli krásu Mariánských Lázní takto z výšky.
Hamelika je rozhledna nacházející se na stejnojmenném vrchu, kóta 723 m n. m., jižně od lázeňského centra Mariánských Lázní. Vrch Hamelika náleží Tepelské vrchovině a leží v jejím západním cípu, poblíž hranic se Slavkovským lesem a Podčeskoleskou pahorkatinou. Název pochází z německé výslovnosti dřívějšího označení “Homolka”. 
Plány na stavbu rozhledny na vrchu Hamelika jsou dílem architekta Fridricha Zicklera, který stavbu pojal jako romantickou zříceninu fiktivního mariolázeňského hradu. S výstavbou bylo započato v létě roku 1876 a téhož roku byla rozhledna dokončena. Na starých mapách je zanesena pod názvem Vyhlídka Františka Josefa I.. Od roku 1926 měla název Engelsberg-Warte podle skladatele písní, který několikrát pobýval ve městě. Jde o kamennou válcovou věž o výšce 20 metrů s jediným vyhlídkovým ochozem. Ten byl původně otevřený, ale při rekonstrukci roku 2007 byla rozhledna zastřešena. Na vrchol vede 120 schodů, některé prameny však uvádí 100 schodů.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account