Slyšel na jméno Mas Querido, což ve španělštině znamená Můj miláček. Valdštejnův kůň, kterého pod slavným vojevůdcem zastřelili švédští vojáci 16. listopadu 1632 v bitvě u Lützenu, je zřejmě nejstarší vycpaninou v České republice a druhou nejstarší v Evropě. Zvíře však poutalo pozornost ještě za svého života, a to například svým žíháním.

Koně, který pod vojevůdcem padl roku 1632 v bitvě u Lützenu, si nechal Valdštejn vypreparovat a převézt do svého paláce. Odtud ho v 70. letech získalo chebské muzeum. Vycpanina Mas Queridaje sestavena ze tří různých kusů – tří různých druhů koní. Původní částí toho koně je trup včetně ocasu a dodatečným materiálem jsou všechny čtyři končetiny a hlava, které jsou stoprocentně z jednoho koně, ale z jiného kusu.

Valdštejnův kůň Mas Querido je zřejmě nejstarší vycpaninou v České republice a druhou nejstarší v Evropě (konkuruje mu jen obdobná vycpanina koně ve Švédsku. Svého miláčka brával Albrecht z Valdštejna sebou do každé bitvy. Při bitvě u Lützenu dne 16. listopadu 1632 však kůň bohužel padl. Valdštejn pak nechal svého milovaného koně převézt do Prahy a vycpat.

Zvíře však poutalo pozornost ještě za svého života, a to například svým žíháním. Žíhání se u koní vyskytuje velice zřídka, jen u několika málo plemen. Jeho příčinou je pravděpodobně vrozená porucha, přesněji řečeno embryonální spojení dvouvaječných dvojčat. Patrně právě díky svému výjimečnému vzhledu byl tento exemplář takříkajíc hoden vévody. Z dobových pramenů víme, že Albrecht z Valdštejna, chovatel a velký milovník koní, mezi svými zvířaty držel i mimochodníky, tedy jedince vyznačující se ne anomálií vzhledu, nýbrž pohybu. Při jeho polních taženích jej vždy krom stovek obyčejných provázelo také kolem tří desítek ušlechtilých jezdeckých koní.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account