85

Římskokatolický filiální kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Páně) v Horním Maxově je novogotická sakrální stavbatvořící dominantu podhorské obce.

Již na přelomu 19. a 20. století si obyvatelé Horního Maxova přáli mít v obci vlastní kostel, a za tím účelem vytvořili spolek pro výstavbu kostela. Jejich touha mohla být naplněna až o deset let později. Stavbu svěřili staviteli Josefu Turnwaldovi. V roce 1910 byl kostel nákladem 91 000 Korun dokončen.

Od roku 1999 probíhají rozsáhlé opravy kostela. V roce 2006 byla dokončena rekonstrukce větší části střechy, během které byla původni břidlicová krytina nahrazena měděným plechem. Opravována je postupně též fasáda, vitrážová okna i další části.

Jedná se o jednolodní, obdélnou stavbu s věží po severní straně a předsíní v průčelí. Loď má plochý strop. Presbytář je sklenut křížovou klenbou.

Autorem vnitřní výzdoby je známý frýdlantský řezbář Josef Klindermann. Hlavní oltář je zasvěcen Nejsvětějšímu Srdci Páně a jeho součástí je i skříňka s ostatky svatého Benedikta a svaté Verekundy. Dále se zde nacházejí dřevořezby Klanění pastýřů, Ukládaní mrtvého Krista a plastiky sv. Petra a sv. Pavla, které zdobí hlavní oltář.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account