Další z krásných výletů v Jeseníkách byla návštěva přečerpávací horní nádrže Dlouhé stráně. Cesta lanovkou a pak minibusem a už jsme byli nahoře. Naše překvapení bylo, že byla vypuštěná. Žádné varování ani na internetu. Když jsem to říkal pracovníkovi, který tam jako jeden z celé čety opravářů říkal, tak mi odpovědě: No zase kdo ji uvidí vypuštěnou?

Dlouhé stráně jsou s výškou 1353 m nejvyšší hora Desenské hornatiny, okrsku pohoří Hrubý Jeseník. Vrchol se nachází 4 km jihovýchodně od Koutů nad Desnou a 5,5 km západně od svého mateřského vrcholu Pradědu.

Spolu s Vřesníkem a Mravenečníkem jsou Dlouhé Stráně součástí masivu, který jakoby tvořil předsunutou obranu hlavní hřebenovce Hrubého Jeseníku od jihu. Na vrcholu se nachází horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně.

Přečerpávací vodní elektrárna byla vybudována společností ČEZ v Hrubém Jeseníku. Skládá se z horní a dolní nádrže. Její stavba probíhala s přestávkami v letech 1978 – 1996. Jejím úkolem je zajistit stabilitu elektrizační soustavy. V roce 2005 byla stavba zvolena lidmi za největší div České republiky.

Horní nádrž je ve výšce 1350 m n. m. a pyšní se rozměry 700 m x 300 m. Výškový rozdíl mezi horní a dolní nádrží a výkon soustrojí patří k největším ve střední Evropě.

 
 

 
 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account