Kodešova skála je zachovalý čedičový skalní masiv se sloupcovitou odlučností a vzácným vějířovitým uspořádáním sloupců v obci Heřmanice na Frýdlantsku v okrese Liberec. Skála byla odkryta těžební činnosti v dávno zaniklém Gothově lomu. Tento masiv je pozůstatkem lávového proudu, který pravděpodobně tekl z Kodešova vrchu v Heřmanicích, což je zbytek po sopce nacházející se ve vzdálenosti asi 1,2 kilometru severozápadně od Kodešovy skály. Tenké čedičové sloupce se směrem vzhůru mírně rozbíhají do stran a tvoří tak jakousi zkamenělou kytici. Skála je porostlá listnatým dubohabrovým hájem, v jehož podrostu roste lilie zlatohlavá, plicník tmava brslen evropský.

Dne 1. února 1997 byla skála vyhlášena přírodní památkou. Její území má rozlohu 0,11 ha a leží v nadmořské výšce 320 až 330 m. Přímo ke skále vede modrá turistická značka.

Skála je pojmenována po frýdlantském učiteli Otakaru Kodešovi. Tento pomocník Stráže ochrany státu zde byl roku 1938 zastřelen příslušníkem sudetoněmeckého oddílu.

Naproti Kodešově skále, jen přes řeku je pak k vidění originální turistické odpočívadlo s přístřeškem Heřmanické peklo. To bylo slavnostně otevřeno 9. prosince 2017.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account