Při našich toulkách po pobřeží mezi městy Trogir a Split jsme narazili i na toto malebné místo, přišlo nám takřka pohádkové.

Kaštilac je pevnost, která se nachází v Kaštele, konkrétně její sídelní části Kaštel Gomilica, v splitsko-dalmatské župě v Chorvatsku. Pevnost je strategicky umístěna na malém ostrůvku v Kaštelském zálivu, přibližně 40 metrů od pevniny, se kterou je spojena kamenným mostem. V dnešní době je pevnost obývána soukromými osobami.

Okolí historicky patřilo sestrám benediktinkám. Kvůli turecké hrozbě benediktinky postavily opevněné sídlo Kaštilac na ostrůvku Gomilica, tato pevnost byla dokončena roku 1545. Vstup do pevnosti je chráněn vysokou věží s mašikulí a dlouhým kamenným obloukovým mostem spojující pevnost s břehem. Pevnost je vybudována na čtvercovém půdorysu a původně byla vybavena navíc i padacím mostem. Po dokončení pevnosti benediktinky nabídly v pevnosti domov rodinám z vesnic Horní a Dolní Kozica, jelikož Turci zlikvidovali jejich vesnice a obydlí. V 17. století pak pevnost ztratila svou obrannou funkci.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account