107

Během vánočních svátků jsme měli více volna a tak jsme přemýšleli, kam se vydat alespoň na kratší procházku. Počasí sice bylo poměrně slunečné, ale foukal silný, ledový vítr a tak jsme zvolili křížovou cestu na okraji Cvikova.

Křížová cesta ve Cvikově na Českolipsku se nachází na Křížovém vrchu  1,3 kilometru severovýchodně od centra města.
 
Křížovou cestu na Křížový vrch původně tvořilo 8 zděných kapliček. Byly stavěny postupně z vrchu kopce dolů na náklad několika dobrodinců. Kapličky byly vymalovány na plátně nejdůležitějšími zastaveními Ježíšova utrpení. První z nich, znázorňující Ukřižování, byla vysvěcena v květnu 1730 a dalších 5 zastavení přibylo do roku 1736. Zbývající dvě kapličky byly postaveny v letech 1741 a 1747, poslední, znázorňující Ježíšovo odsouzení, byla vysvěcena roku 1751.

Později zde byly postaveny ještě další kapličky. Po druhé světové válce se však o Kalvárii nikdo nestaral a ta postupně chátrala. Teprve po roce 1991 ji cvikovský městský úřad nechal opět zrenovovat. Díky tomu dnes stojí v lipové aleji 14 kaplí křížové cesty se zasklenými plastickými výjevy a na úpatí vrchu i větší výklenková kaple.

 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account