Pravá francouzská bageta a tajemství francouzské gastronomie

Pakliže chcete poznat skutečnou Francii, navštivte některou z francouzských restaurací. První, co Vám přistane na stůl, bude karafa s vodou a bageta. Toto na první pohled zcela obyčejné pečivo, má pro Francouze ohromný význam. Je důležitou součástí takřka každého pokrmu. Nutno také říct, že s bagetou, jakou známe v Česku, ji není možno srovnávat.

Pravá francouzská bageta

Bageta je typickým francouzským pečivem, jež náleží k významným specialitám francouzské  kuchyně. Ve Francii najdete bagetu na každém stole. Dennodenně jich ve Francii spořádají na 30 milionů. Není snad dne, kdy by si Francouzi nedali bagetu k snídani potřenou máslem a džemem (případně si ji namočili do kávy anebo horké čokolády), na svačinu nebo k obědu, kdy ji servírují takřka ke každému chodu.

Víte, že za vznik bagety může zákon? Psal se rok 1920, když ve Francii schválili zákon, který předpisoval, že lidé nesmí chodit do práce před 4 hodinou ranní. Tato skutečnost pekařům zkomplikovala práci. Výroba chleba totiž potřebuje svůj čas. Pekaři se snažili tento problém vyřešit a přišli se skladnějším pečivem, jež nepotřebovalo tak velkou přípravu.

A tak vznikl tento symbol Francie s charakteristickým vzhledem, který se vyznačuje jistou nepravidelností. Kůrka je přitom zlatavá a křupavá, na povrchu ji zdobí zářezy a uvnitř je nadýchaná, smetanová a má zcela typická oka. Samotná bageta se jí správně tak, že si z ní odlamujete menší kousky a pak konzumujete. A šíleně u toho drobíte.

Francouzská kuchyně je na seznamu UNESCO

Byť bageta patří k dominantám francouzské kuchyně, francouzskou specialitou není pouze ona. Vyhlášená je celá francouzská kuchyně, a to natolik, že byla zařazena na světový seznam materiálního dědictví UNESCO.

Francouzi si na dobré jídlo potrpí. Francouzská kuchyně je inspirována tradicemi a venkovem. Obecně ji můžeme označit za pestrou, chutnou a zdravou. Zdejší kuchaři se nebojí neobvyklých ingrediencí. Zaklád je především olivový olej a aromatické koření. Hojně se využívá ryby a dary moře, Francouzi si potrpí také na maso, omáčky, sýry, houby, čerstvou zeleninu a pečivo. Ze zeleniny to jsou především rajčata, papriky, salát a žampiony. Nejraději mají hovězí, vepřové, skopové a jehněčí maso. V kuchyni jim nechybí ani drůbež, králík anebo zvěřina. Oblíbené tu jsou i pro nás netradiční husí a kachní ledvinky, dršťky, žaludky a játra. Francouzi milují paštiky, šneky, ústřice i žabí stehýnka. Co se týká sýrů, k favoritům patří sýry Brie, Morbier, Chebris, Roquefort a Camembert. K typickým francouzským jídlům pak patří palačinky připravované na sladko i na slano.

Jak jí Francouzi?

Tajemství francouzského jídla spočívá v tom, že s jídlem rozhodně nespěchají. Jídlo je pro Francouze svátkem, a proto si z něj udělali rituál. Jí pravidelně třikrát denně a na každém chodu si dají záležet.

Snídaně

Francouzi snídají bez shonu a stresu. Rádi si u jídla povídají. Věří, že je může dobře naladit do nového dne. K snídani Francouzi, vedle bagety,  ve svátek a v neděli pojídají i croissanty, které milují. Pozor, nikdy je však nejí s máslem, ale pouze s džemem, případně si je namáčí do kávy. V běžný den pak snídají i plátek chleba s máslem nebo marmeládou, briošky a müslli se studeným mlékem. Na stole jim u snídaně nesmí chybět káva, čaj, čokoláda anebo ovocné šťávy.

Oběd

Francouzský průměrně dlouhý oběd trvá obvykle 2-3 hodiny. Nejraději přitom obědvají s rodinou anebo s přáteli, protože jíst sám, to je nuda. A jelikož Francouzi milují pikniky, při každé vhodné příležitosti vyráží do přírody, aby mohli někde pod stromem 3 hodiny hodovat a povídat si. Bohužel během týdne si většina z nich takovéto obědy dovolit nemůže, a tak jim nezbývá spokojit se s posezením v restauraci, v bufetu anebo v kavárně, kde si dopřejí rychlý oběd, salát anebo sendvič. Studenti pak jí ve školní jídelně. Takovýto rychlý oběd se pak skládá z předkrmu, hlavního chodu a dezertu.

Večeře

Francouzská večeře se pak sestává ze tří chodů, polévky, hlavního chodu a slaného nebo sladkého dezertu (kdy se jí sýr nebo jogurt a ovoce nebo salát). K jídlu se obvykle podává chléb anebo bageta, víno a minerální voda. Maso se servíruje se zeleninou, rýží nebo těstovinami.
 

Pokud se vám naskytne ta možnost ochutnat francouzské speciality, neváhejte a dopřejte si je. Francie je skvělým místem, kde můžete poznat dosud nepoznané. Hotelové restaurace vám však skutečnou Francii poznat nedovolí. Vyrazte proto do ulic. Při svém hledání se pouze vyhněte podnikům, které jsou ve špičce poloprázdné.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account