Malá vodní a fotovoltaická elektrárna Přelouč
Malá vodní elektrárna Přelouč, uvedená do provozu v roce 1924, plní funkci průtočné elektrárny. Elektrárna byla vybavena čtyřmi Francisovými vertikálními turbínami firmy Josef Prokop & synové – Pardubice. Dva turbogenerátory s původními turbínami jsou stále provozovány, ale dvě Francisova turbosoustrojí byla v roce 2003 nahrazena vertikálními soustrojími s turbínami Kaplanovými o výkonu 677 kW. Elektrárna pracuje na malém spádu, menším než 4 m a její celková maximální hltnost je 84 m3/sec. Instalovaný výkon celé elektrárny je 2340 kW.
Koncem roku 2009 zprovoznila společnost ČEZ Obnovitelné zdroje v rámci rekonstrukce střechy na malé vodní elektrárně Přelouč novou solární elektrárnu. Zařízení o instalovaném výkonu 21 kW si vyžádalo investici 5,1 milionu Kč. Na jednom místě zde tak zařízení Skupiny ČEZ vyrábí elektrickou energii ze dvou druhů obnovitelných zdrojů.
Elektrárna Přelouč byla spuštěna do stálého provozu v roce 1927. Původně byla osazena čtyřmi turbínami typu Francis. Je až neuvěřitelné, že tam dodnes ještě dvě tyto turbíny neustále fungují. Letos tedy slaví 91. narozeniny.
Několik zajímavostí:
Francisova turbína, převodovky, tj. veškeré strojní vybavení bylo vyrobeno firmou Prokop a synové Pardubice. „Turbína byla odlita z jednoho kusu ocelolitiny v zemní formě, má průměr 3,6 metru a váží 10,5 tuny,“ říká technický pracovník elektrárny Josef Moravec s tím, že v té době se dokonce budovaly další elektrárny v Poděbradech a v Nymburce. „V Přelouči jsou ale největší oběžní kola a elektrárna je celkově největší,“ tvrdí Moravec.
Francisovy turbíny. Pod strojovnou elektrárny, v suterénu, se pak nachází hřídel, která vede od turbíny do převodovky. Turbína má víko, pod nímž je samotné oběžné kolo. „Pak tu uvidíte takzvané rozváděcí páky, na kterých jsou lopaty, které buď zavírají, nebo pouští vodu na turbínu,“ vysvětluje Moravec a rovnou ukazuje i soustrojí, které prošlo rekonstrukcí.
Elektrárna může pohltit maximálně 84 metrů krychlových vody za vteřinu. „Když je vody víc, tak už se sklápí jezy, které vlastní povodí Labe. Když je vody ještě víc, tak se snižuje spád. To je rozdíl horní hladiny vůči spodní hladině, a když je spád menší jak dva metry, tak se elektrárna zastaví,“ vysvětluje Moravec s tím, že momentálně mají spád něco okolo 3,5 metru. Když je pod dva metry, tak se soustrojí ani neroztočí, protože voda nemá energii, aby poháněla turbíny.
„Když jsou povodně nebo při jarním tání sněhu, tak se stává, že se žene tolik vody, že se elektřina nemůže vyrábět, což ovšem neznamená, že by město zůstalo bez elektřiny. Přeloučská elektrárna je napojená na celorepublikovou síť,“ usmívá se Moravec.
Jednu vyřazenou Francisovu turbínu můžeme vidět na dvoře elektrárny.