Jak jsem psala již včera, jeden den loňské dovolené jsme strávili i malém, ale o to proslulejším, lázeňském městě Hévíz. Než přistoupím ke krátké charakteristice místa, musím napsat, že snad nejvíce nás všechny překvapilo to množství lidí pohybujících se přímo v centru v županech s plovacími pomůckami v podpaždí. Jasně, vím, jsou tam lázně, ale stejně by mne nenapadlo se takto po městě promenovat :-). Jinak opravdu nádhera, krásný lázeňský park plný pestrobarevných květin, uličky přeplněné krámky a stánky + tržnice jen pár kroků od samého centra, kavárny, cukrárny….

Hévíz je město v jihozápadním Maďarsku západně od Balatonu, žije v něm něco málo přes 4 500 obyvatel.

Historie místa sahá až do pravěku. Léčebné účinky lázní byly zřejmě známé již starým Římanům, což naznačují římské mince nalezené v jezeře. První písemný záznam pochází z roku 1328.

Město je známé a významné jezerem Hévízi-tó, největším termálním jezerem v Evropě, používaným k lázeňským účelům.

Jezero o rozloze 4,4 hektarů je napájeno v hloubce 38 metrů termálním pramenem, obsahujícím sloučeniny síry, rádia a nerostných látek, tak mohutným že celý obsah jezera se během 72 hodin zcela vymění. Voda je v zimě 23-25 °C teplá, v létě dosahuje až 33-36 °C a neustále proudí jednak pomalu zleva doprava a zároveň zdola nahoru, jelikož zde působí zdvih teplé vody a ochlazená klesá a odtéká.

Pokud vaše cesty kolem Hévízu povedou, jistě si vyšetřete pár hodin času na prohlídku. Stojí to za to.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account