Harasov je rybník na Kokořínsku, nad kterým se z jedné strany tyčí skály. V létě je využíván ke koupání a v zimě k bruslení. I když je únor, tak rybník zamrzlý nebyl, a tak jsme se s dětmi vydali na procházku kolem něj.

Zaparkovali jsme na nedalekém parkovišti a dále jsme pokračovali po červené značce, která nás vyvedla na skály nad rybníkem. Tam jsme se kochali výhledem na stříbrnou hladinu rybníku. Z vyhlídky vedla neznačená cesta-necesta, doplněná schůdky a žebříkem, takže se člověk musel přidržovat řetězů. Tak to bylo takové trošku adrenalinové, naštěstí jsme pak byli odměnění kouzelnou scenérií pískovcových skal. Nádherné skály, plné děr a okýnek.

Nejenom skály, ale i úžasný pohled na toto zamrzlé království.

Možná se v něm skrývá nějaké tajemství.

Dokonce hrůzostrašné.

Tajemství plné krve, msty, lásky i nenávisti.

K tomuto místu se totiž váže pověst o Krvomlýnu.
Její nejrozšířenější verze mluví o Slaviborovi z Hrádku, který sídlil na zdejším hradě a měl dceru Ladku. Tak se zamilovala do Břetislava, to byl syn rytíře ze sousední Vidimi. Břetislavův otec však lásce nepřál, představoval si pro něj bohatší nevěstu, a tak Ladku zastřelil. Slavibor přísahal pomstu všem Vidimským a sestrojil k tomutu účelu kolo, které mělo být poháněno krví nepřátel. Poté, vo Vidim přepadl, všechny obyvatele zajal a popravil, kolo se prý skutečně otočilo. Následně však byl na tomtéž zařízení popraven i sám Slavibor.
Nešťastní milenci se prý dodnes objevují na lodičce na rybníku.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account