Ženské křestní jméno Liliana právem připomíná nádhernou květinu. Žena jménem Liliana své jméno dostala dle lilie, symbolu čistoty a krásy.

Ženské křestní jméno Liliana, také Lilian a zkrácenina Lily, má svůj původ v latině. Jméno pochází z latinského slova „lilium“, které je názvem květiny, česky lilie. Jméno Liliana se pak přeneseně vykládá jako „krásná“ nebo „čistá“ (lilie je symbolem čistoty). Jméno se může překládat také ze sanskrtu jako „hravá“ či „veselá“, dle zkrácené verze Lila. Další výkladové teorie jméno spojují se jménem Elizabeth.

Ženské křestní jméno Liliana se u nás vyskytuje také ve variantách Lilian nebo zkráceně jen Lily. Domácky se jméno užívá právě jako Lily (i Lili), Lilian, Lianka, Lilka, Lila, Lilinka, Liluška, Lilianka aj.

Jméno se užívá i ve slovenštině, také španělštině, italštině, polštině nebo ruštině. Anglickou verzí jména je Lilian či Lillian, německou Lilian. Maďarština jméno zná jako Liliána, srbochorvatština jako Lilijana.

Jméno u nás v současnosti začíná stoupat v oblibě, nyní ho užívá kolem 2 300 dívek a žen.

Jméno nosí například česká herečka původem z Estonska Lilian Malkina, kterou známe jako babičku z filmu Kolja. Dále se s ním můžeme setkat u české modelky a příležitostné herečky Lilian Sarah Fischerové a pro svojí dcerku jméno Lilien zvolila i modelka a držitelka titulu Miss Earth 2012 Tereza Fajksová.

 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account