Dalšími rostlinami, které se nalézají v prvním patře liberecké botanické zahrady jsou rostliny pouští a polopouští.
Celá řada rostlin, jež lze spatřit právě v této expozici, je tudíž mezinárodně a velmi důsledně chráněna. Botanická zahrada zde ovšem představuje rostliny uměle rozmnožované po řadu generací, nikoli v aktuální době importované z přírody. Kultura mnoha těchto zajímavých druhů je opravdu nesnadná, vyžaduje znalosti i zahradnickou dovednost.
V druhé skleníkové expozici jsou pak k vidění zvláštní sukulenty a kaktusy. Právě v tomto expozičním uspořádání lze v náznacích sledovat vítězné tažení rostlin na souše, a to i do pouštních oblastí. Jsou zde relativně primitivní kapradiny, jež sice jsou již schopny růst na vysloveně suchých stanovištích, ale právě jejich krátkověké rozmnožovací stadium vznikající z výtrusů je i u nich ještě vlhkomilné.
Vrchol vývoje směrem ke schopnosti vzdorovat suchu a proniknout do obrovských a dodnes se zvětšujících pouštních a polopouštních oblastí představují tučnolisté nebo tučnoosé rostliny. Právě ony jsou míněny slovem “sukulenty”. Počítají se mezi ně i kaktusy, jejichž různé rody mají dohromady asi 3000 druhů.
V prvním patře je též ke shlédnutí koutek inspirovaný Japonskem, kterému vévodí různé druhy bonsají a malé jezírko. Také je zde umístěna malá voliéra s barevnými ptáčky.