Krásné místo na západě Čech najdete na trase Karlovy Vary – Praha, kousek za lázeňským městem. 

Andělská Hora má asi 250 obyvatel. Leží na úpatí Doupovských hor. Jižně od hlavní silnice pramení Telenický potok. Je zde také několik rybníků.

Monentálně se tam opravují hradby a přistavují vyhlídková místa…
                                                
Historické městečko Andělská Hora bylo založeno ve druhé polovině 15. století pány z Plavna pod stejnojmenným gotickým hradem ze 14. století. Později patřila Andělská Hora k panství nedalekého zámku Kysibl (Stružná). Již od konce 18. století se městečko s romantickými hradními zříceninami stalo oblíbeným výletním místem karlovarských lázeňských hostů. Mezi ně patřil například Johann Wolfgang Goethe, který zde roku 1786 oslavil své 37. narozeniny.

Hlavní turistickým lákadlem obce jsou rozsáhlé romantické zříceniny gotického hradu ze 14. století, rozkládající se na mohutném skalním ostrohu. Hrad založili páni Hrabišici z Rýzmburka, tehdejší majitelé panství Bečov. Za třicetileté války byl v roce 1635 zdejší hrad dobyt Švédy, vyloupen a poničen. Při požáru městečka v roce 1718 měl vymrštěný hořící šindel zapálit střechu hradu, který zcela vyhořel a následně byl definitivně opuštěn. Postupem let se z hradu staly zříceniny a oblíbené výletní místo lidí ze širokého okolí. Ze skalního ostrohu se nabízí nádherný nerušený výhled do okolní kopcovité krajiny Slavkovského lesa a Doupovských hor.

Na náměstí pod hradem se nachází gotický farní kostel sv. Michaela Archanděla, postavený v letech 1487 – 1490. Po velkých požárech městečka v letech 1641 a 1718 byl kostel barokně upraven. V kostele se pravidelně konají bohoslužby. Pod kostelem si můžete prohlédnout barokní sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1767, přenesenou sem z částečně zaniklé vsi Svatobor v Doupovských horách.

Při státní silnici do Prahy nesmíte zapomenout navštívit unikátní trojboký barokní kostel Nejsvětější trojice postavený v letech 1692 – 1712 podle návrhu G. B. Alliprandiho. Kostel býval původně poutním a kolem kostela se rozkládal hřbitov. Na počátku 21. století proběhla celková rozsáhlá rekonstrukce kostela.

V nejbližším okolí Andělské Hory stojí za pozornost chráněná přírodní památka Olšová Vrata, lidově zvaná Šemnická skála. Mohutný skalní ostroh sopečného původu se vypíná vysoko nad údolím Ohře a kromě nádherné přírody se z jeho vrcholu nabízí překrásné výhledy do okolí.

Na Šemnickou skálu vás zavede naučná stezka z Andělské Hory do Kyselky. Cesta vede přes dnes již zaniklou osadu Stichlův mlýn s nově obnovenou kaplí Panny Marie z roku 185

 

My jsme se šli projít na Andělskou Horu o víkendu, zrovna tak jako do zmiňované Kyselky, projeli jsme kolem Šemnické skály a viděli krásy naší země.

 

 

Srdečně zvu k výletu – Hudlenka

 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account