Je to největší řeka Jordánska, Palestiny a Izraele, tvoří hranici mezi Izraelem a Jordánskem, má délku 251 km, vzniká soutokem tří říček na severu, protéká Galilejským jezerem  a nakonec se vlévá do Mrtvého moře. Historicky a nábožensky je považována za jednu z nejposvátnějších řek světa.
Podle Nového zákona k řece Jordán přišel Ježíš Nazaretský, aby se Janem Křtitelem nechal pokřtít. A právě zde ho Jan Křtitel nazval Beránkem a Synem Božím. K této řece se pak ještě Ježíš několikrát vrátil a za ním se sem scházely zástupy lidí, jednak aby si poslechli jeho kázání a jednak aby ho požádali o pomoc.
Tak, až potud je v Novém zákoně všechno jasné, ale kde přesně mělo být ono posvátné místo křtu? 
Bohužel, toto vám neřeknu. Nikdo to neví. Jedna skupina tvrdí, že to mělo být poblíž města Jericho na okupovaném palestinském území, nebo dokonce až na protějším břehu řeky v Jordánsku. Pro poutníky z celého světa, kteří sem kvůli křtu každoročně přijíždějí, je tamta lokalita ovšem  naprosto nevhodná, a tak vzniklo náhradní řešení, jakýsi plán B, a tím je Jardenit.
Jardenit je místo, kde Jordán opouští Galilejské jezero. Tady jsou na poutníky dobře připravení. 
Do mnohem menší řeky, než jsem čekala, vedou na několika místech schody, aby si nikdo neublížil. Poutníci se převlečou do bílého roucha a vstupují do řeky. Roucho se dá koupit nebo půjčit na místě a bez něj se do vody nesmí. Někteří z poutníků se jen “namočí”, ale mnozí se do vody potopí i s hlavou. Je to pro ně jeden z vrcholů pouti po Svaté zemi.
My, obyčejní turisté, jsme do vody nešli, jen jsme si někteří opláchli ruce nebo obličej. Upřímně řečeno, ona ta voda zas až tak čistá od pohledu nebyla. Ale i na takové, jako jsem třeba já, místní správci areálu (samí židé) pamatují a vy si můžete za pár šekelů koupit lahvičku s čistou vodou z Jordánu přímo od pramene. Hezký dárek pro někoho, kdo se chystá u nás doma pokřtít svoje miminko, co říkáte?
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account