Repertoár Národního divadla nabízí řadu představení. Jen jedno ale drží unikát prvního, které se na prknech Národního divadla kdy odehrálo. Tím představením je slavná opera Bedřicha Smetany Libuše. Národní divadlo otevřela 11. června 1881.

Zbořením provizorní Boudy v roce 1789 a uzavřením Kajetánského divadla roku 1847 přišlo české divadlo o svůj svatostánek, své jeviště. Česky nebylo kde hrát, jediným možným prostorem bylo Nosticovo-Stavovské divadlo. Zde se ale hrálo převážně německy, češtině přicházela v úvahu pouze v neatraktivních dopoledních hodinách.

Vzniklou situaci bylo třeba řešit. Roku 1844 byla z podnětu hrdých vlastenců Františka Palackého, Františka Ladislava Riegra a Ladislava Pravoslava Trojana uspořádána veřejná peněžní sbírka s cílem postavit kamennou budovu českého divadla – Národního divadla.

Otevření Národního divadla bylo naplánováno na 11. června 1881 na počest sňatku korunního prince Rudolfa se Stephanií Belgickou. Princ o přestávce osobně vyjádřil svůj velký obdiv přímo v sále přítomnému Bedřichu Smetanovi, avšak v průběhu druhého jednání představení z neznámých důvodů opustil.

Další zajímavostí je, že 11. června nebylo divadlo ještě zcela dokončené. Po skončení obřadu bylo opět uzavřeno, aby mohly být provedeny zbývající instalační práce.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account