78

Před nedávnem jsme si s manželem udělali výlet na nepříliš vzdálený Tolštejn, byť to k němu máme nějakých 35 km, doposud jsme tam ještě nebyli. O to větší radost jsme z výletu měli, neb i počasí nám vyšlo na výbornou.

Rozsáhlá zřícenina hradu Tolštejn se nachází 1,5 km od vrchu Jedlová v Lužických horách. Stojí na znělcovém suku (670 m n. m.) v pískovcové oblasti. Jeho název vznikl z původního německého jména Dohlenstein (Kavčí hrad). Hrad patřil k opěrným bodům rozsáhlého panství vartenberské větve Markvaticů nad severu Čech. První zmínky o hradu pocházejí z 13. století a ví se, že prvním majitelem by Vaník z Vartenberka. Zánik hradu přinesla třicetiletá válka, kdy byl zapálen a pobořen. V 19. století přinesl romantismus oživení zájmu o hrad a roku 1866 zde byla vybudována restaurace.

Vrchol skaliska je přístupný po schodištích a můstku od restaurace, kde se platí vstupné, to v červnu 2020 činilo 30 Kč na dospělou osobu. Výhled z vrcholku nad hradem se otevírá do všech světových stran. Vrcholky Lužických hor, Šluknovsko a Horní Lužici, i lesnatou oblast směrem ke Krásné Lípě. Z Jiřetína je to asi 500 m směrem na osadu Rozhled a potom už jen asi 2 km silničkou k hradu. Cestu na Tolštejn si můžete spojit i s výletem na krásnou Křížovou cestu v Jiřetíně pod Jedlovou a pak i s výstupem na vrchol Jedlové, kde se nachází penzion s restaurací a kamenná rozhledna.

 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account