Každý z nás má svoji oblíbenou platební metodu, kterou rád využívá. Jdete s dobou nebo jste “konzervy”? Podívejte se na 8 platebních metod, známých i novějších a vyberte si mezi nimi tu svou.

 
1) Nejznámější, nejstarší a nejoblíbenější DOBÍRKA.
Češi jsou všeobecně známí tím, že na platbu dobírkou nedají dopustit, a to i přes to, že je na našem trhu již mnoho rychlejších a pohodlnějších platebních možností. Proč tedy stále mnoho lidí preferuje DOBÍRKU? Zdaleka největší vliv má fakt, že Češi stále upřednostňují obchod „z ruky do ruky“, a to i při on-line nákupu. Je to proto, že jsou Češi velmi nedůvěřivý národ a platba předem, za něco, co ještě nemají v ruce, se jim příliš nezamlouvá. Naopak při dobírce zaplatí až ve chvíli, kdy jim zboží doručí a fyzicky si ho převezmou. Nevýhodou je ovšem příplatek za dobírku, který se v současné době pohybuje v rámci několika desítek korun.
 
images (5) 
 
2) Zamítaná i vychvalovaná platba BANKOVNÍM PŘEVODEM
V podstatě by se dalo říci, že jde o takový mezistupeň mezi klasickou dobírkou a modernějšími platebními metodami. Abyste mohli platit bankovním převodem, musíte mít založený bankovní účet a přístup k elektronickému bankovnictví. Platba převodem vyžaduje trocha trpělivosti a nesmíte na nákup až příliš chvátat. Poté, co jste si zboží zakoupili, vyčkáte, než Vám přijde zálohová faktura nebo e-mail s instrukcemi k platbě. Někde to jde v podstatě tentýž den, kdy jste provedli objednávku, jinde můžete na tyto instrukce čekat i několik dní, obzvláště pokud jste si nakoupili v pátek odpoledne či večer. Instrukce pak dorazí až v příštím týdnu a nemusí to ani být hned pondělí. Částku pak převedete pomocí platebního příkazu v internetovém bankovnictví. Nevýhodou je ruční vypisování všech údajů k platbě, takže jde celkově o zbytečně komplikovanou a zdlouhavou metodu, na kterou nemá mnoho lidí trpělivost a volí raději platbu kartou nebo jiné platební možnosti.
Na druhou stranu bezpečnost při platbě převodem je opravdu velká a garantuje ji banka. Bankovní převody jsou navíc v e-shopech zdarma a tak neplatíte nic navíc, jako třeba u dobírky.
 
3) Rychlejší variantou je BLESKOVÝ BANKOVNÍ PŘEVOD
Jde o dost rychlejší a také oblíbenější platební metodu, která v podstatě nabízí bankovní převod online. Jde o tzv. platební tlačítko, které je označeno příslušným názvem (každá banka tuto metodu pojmenovává po svém, např. ČSOB má tlačítko s názvem „Moje platba“). Peníze se převedou pomocí zabezpečené platební brány, která Vás nasměřuje přímo do Vašeho internetového bankovnictví. Provedete platbu, potvrdíte kód, který Vám banka pošle formou SMS a máte zaplaceno. Nevýhodou je, že platíte dříve, než máte potvrzeno, že vaše zboží je opravdu skladem a nenastali žádné komplikace, kvůli kterým byste pak měli starosti s navrácením peněz.
 
 images (2)_1
 
4) Poměrně hodně oblíbená PLATBA KARTOU ONLINE
Tuto metodu milují především mladí lidé, protože jde o velmi rychlou, jednoduchou, a hlavně bezhotovostní platební metodu. Výhodou je, že nemusíte neustále hlídat, zdali máte v peněžence dost peněz a vlastně kromě karty sebou nic nosit nemusíte. Celý platební proces je neobyčejně rychlý, nekomplikovaný a jakmile si ho osvojíte, nebudete chtít platit jinak. Stačí opsat číslo karty, datum její platnosti a CVC kód ze zadní strany. Pokud máte bankovnictví zabezpečeno dvoufázovým ověřením, přijde Vám navíc z banky kód přes SMS, který potvrdíte.  Máte zaplaceno a nyní se jen můžete těšit na poklady, které jste si objednali. Platba kartou online si nenajde příznivce mezi lidmi, kteří nejsou nadšeni z představy, že číslo své platební karty vkládají na internet. Ti většinou stále volí klasickou dobírku.
 
5)Další metodou je ELEKTRONICKÁ PENĚŽENKA
Ve světě je již elektronická peněženka docela rozšířenou a populární platební metodou. Češi jsou ale ve své podstatě velmi konzervativní národ a k takovýmto novinkách se staví velmi skepticky. Přesto si i u nás tato metoda začíná získávat své zákazníky. Nejznámější společností, u které si můžete založit elektronickou peněženku je např. PayPal. Na svou peněženku si zašlete ze svého účtu určitý obnos peněz. Z peněženky pak už jen posíláte platby, které potřebujete, aniž byste komukoli museli poskytovat nějaké citlivé údaje o své platební kartě nebo účtu. Jde tedy v podstatě o takovou virtuální peněženku. Na našich českých internetových obchodech se ale s touto platební metodou často nesetkáte.
 
images (4) 
 
6). PLATBA MOBILEM a CHYTRÝMI HODINKAMI
Že Vám Vadí nosit u sebe nejen finanční obnos v peněžence, ale i platební kartu? V tom případě se Vám jistě bude líbit moderní platební metoda, která Vám umožní platit pomocí smartphonu nebo třeba chytrých hodinek. Touto metodou dnes platí již 35% lidí. Mobil či chytré hodinky stačí spárovat se svou kreditní kartou a vrhnout se do víru nakupovací mánie. Po přiložení k terminálu jsou identifikovány jako Vaše platební karta, ze které se poté strhne daná částka. Pokud je potřeba autorizovat platbu zadáním PIN kódu, jde to přímo v zařízení vyťukáním kódu. Jste-li zastáncem nejmodernějších technologií a chcete-li mít vše řádně zabezpečené, můžete též použít k autorizaci otisk svého palce. Platbu mobilem či chytrými hodinkami lze využít nejen v kamenných obchodech, ale také při online platbě v e-shopech.
 
7) DIGITÁLNÍ PENĚŽENKA propojená s platební kartou
Zatím ne příliš rozšířená platební metoda, která funguje na principu spárování platební karty s mobilní aplikací  např. Apple Pay.  Díky tomu můžete v kamenných prodejnách i e-shopech platit jediným kliknutím či přiložením telefonu k bezkontaktnímu terminálu.
Aplikace neposkytuje Vaše údaje žádné třetí straně a bezpečnost každé platební transakce zaručuje speciální kód. Jako vždy a všude existuje rub i u této metody a tou je poměrně malá komptabilita karet od různých bank. Také u českých e-shopů tuto metodu zatím příliš často nenajdete.
 
images (1) 
 
8). TWISTO PAY objednejte teď, plaťte za 14 dní
Aneb odložená platba. Tu preferují zákazníci, kteří nechtějí platit na dobírku ani předem, chtějí vybrané zboží vidět na živo, ale nevyhovuje jim běhání po kamenných prodejnách, nebo na to zkrátka nemají čas. Chtějí si svoje zboží v klidu prohlédnout doma, ve svém prostředí a až poté se rozhodnout, zda si ho koupí.  Pokud narazíte na e-shop (a není jich zase tak málo), který tuto metodu nabízí, jednoduše si vyberete možnost odložené platby a tu pak provede později, kdykoli do dvou týdnů od doručení balíčku.
 

Jaká platební metoda je Vám nejbližší, kterou byste u nás na e-shopu rádi viděli?
Napište nám do příspěvků 🙂
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account