73

 
 
 
Meduňka lékařská ( Melissa officinalis )
 
Trvalka, kterou mráz většinou nezabije. Vydrží slunce i polostín. Dobře ji namnožíte  řízkováním. Je nepostradatelná jako dekorace na dezerty, skvělá je do letních nápojů, ale i dresinků na saláty z ovoce i zeleniny. Přidává se do čaje pro dobré spaní, na podporu trávení a úlevu od bolesti hlavy. 
 
Majoránka zahradní ( Origanum majorana )
 
Potřebuje slunce, propustnou zeminu, seřezávání. Sklízejte před kvetením, venku může být do prvních mrazíků. Používá se v kuchyni do sekané, bramboráků, polévek a tučných jídel. Jako léčivka pomáhá s trávením tučnějšího jídla, ve formě vývaru proti nachlazení, na bolest hlavy a do koupele na utišení revmatické bolesti. Má protizánětlivé účinky.
 
 
Bazalka pravá ( Ocimum basilicum )
 
Má ráda teplo, na chlad a vítr reaguje negativně. Potřebuje výživnou půdu a nesmí přeschnout, nezalévejte ji na listy. Je nezbytná do italských specialit, stejně jako do salátů a na pesto. Podporuje trávení i chuť k jídlu, má pozitivní vliv na ledviny.
 
 
Pažitka pobřežní ( Allium schoenoprasum )
 
Je odolná, mrazuvzdorná a při dlouhodobém pěstování jí jen odřezávejte dřevité stonky. V kuchyni ji raději používejte syrovou. Obsahuje vápník, fosfor, železo, draslík a vitamíny B2 a C. Podporuje trávení, hodí se do pomazánek jako náhrada soli. 
 
 
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account