Listopad – je měsícem prvních ranních mrazíků, spadaného listí, objevují se ptáci trávící u nás zimu např. vrány, příroda se zklidňuje, čas denního světla se krátí a my máme více potřebu být doma v teple. Začíná období, kdy je pro nás důležité začít rozumně hospodařit s naší energií.
Snažme se to odpozorovat z přírody, která se pomalu uzavírá před vnějšími vlivy a tím se chrání. Sledujme, jak v přírodě v tomto čase už nic nepučí. Naopak se vše stahuje do země. Potřebná voda se soustřeďuje ke kořenům stromů. Stromy pouští své listy a uchylují se do svého nitra.

Je čas si udržovat dobrou náladu a nevpouštějte do svého života strachy, špatnou náladu a deprese. Na to je určitě dobré si plánovat aktivity, které v nás radost ze života znásobují.

Z pohledu tradiční čínské medicíny patří měsíc listopad plícím, které mohou být v tomto měsíci nejvíce oslabeny. Zaměříme se tedy na jejich podporu. Ostatně díky virovým onemocněním, které jsou pro toto období příznačné, si plíce naší péči a podporu opravdu zaslouží. V listopadu se nám většinou hůř dýchá, proto jsme také náchylnější ke kašli a zánětům horních cest dýchacích.

Jak se oslabení plic projevuje?

Prvním nadechnutím náš život začíná. Nádech a výdech jsou symbolem života. Z pohledu západní medicíny jsou plíce párovým orgánem, který umožňuje výměnu plynů mezi mezi krví a vzduchem. 
Tčm vnímá plíce jako „pána energie“ a vzhledem k jejich umístění v blízkosti srdce také jako „kancléře císaře“, kterým je vnímáno naše srdce. Rozprostírají se nad ostatními plnými orgány, a proto jsou někdy poeticky nazývány baldachýnem nad císařskými nosítky.
Mají pět důležitých funkcí:
ovládají energii; řídí oběh vody a regulují; jsou místem, kde se spojuje sto cév, řídí difuzi, eliminaci a sestup. Společně s tlustým střevem patří k prvku kov. Odpovídají energii podzimu, mají vztah k západu, suchu, večeru a sklizni, souvisí s nimi bílá barva a pikantní chuť. Jejich tkání je ochlupená kůže, emocemi smutek a úzkost, hlasovým projevem pláč a jejich tekutinou jsou nosní hleny. Smyslovým orgánem plic je nos.
Plíce tedy dodávají našemu tělu nejen kyslík, ale také energii, tolik potřebnou pro náš život, tedy svým způsobem zodpovídají za udržování vitality organismu. Náš dýchací systém je symbolem individuálního života. Vdechováním vzduchu říkáme „ano“ životu.

Plíce jsou uprostřed hrudi, což je oblast vnitřní identity a JÁ.

Takže z pohledu psychosomatiky problémy v této oblasti souvisí zejména s vnímáním sám sebe a zrcadlí nám naše strachy ze života, či neochotu zde naplno existovat. Jde o schopnost nebo neschopnost případně nechuť k otevřené komunikaci, toleranci, umění čistě přijímat i dávat. Jde o tzv. svobodu se nadechnout. Možná znáte ten pocit, že někdy je těžké určité situace skutečně „rozdýchat“.
Mezi typické projevy oslabení patří nemožnost se nadechnout, dušnost, kašel, výrazná únava, bušení srdce, vysychání pleti, i těžší onemocnění, jako astma a zápal plic. Pokud máte zahleněné plíce, máte zanesená a zahleněná střeva.

Jak dostat plíce do rovnováhy?

    Kvalitní a dostatečný spánek je velmi důležitý v mnoha oblastech našeho života – v této době bychom měli chodit spávat brzo a vstávat s východem slunce. Je důležité posilovat a udržovat emoční i fyzickou energii, kterou budeme potřebovat po celé zimní období. Zaměřte se více na sebe, a ne na vnější svět.

 

    I přes to, že počasí už je spíš sychravější, je pro nás vhodné pobývat často venku na čerstvém vzduchu. Vyhýbejte se zakouřenému prostředí a nočním aktivitám. Je vhodné zařadit pravidelně nějaké dechové techniky. Astma je typické nerovnováhou mezi dáváním a braním. Astma nás dusí, i když je kolem pro všechny vzduchu dost. Je potřeba se naučit přijímat = možnost volně se nadechnout do celých plic a dávat = čistě vydechnout to krásné v nás.

 

    Dechové techniky – Dech je život, ale většina lidí využívá jen malou část svého dýchacího potenciálu. Když se naučíme plně a zhluboka dýchat, rozproudí se v nás nová energie a chuť k životu. Povrchní dýchání spouští naše emoční otisky související se strachem a úzkostí. Člověk s povrchním dýcháním má sklony potlačovat svéemoce,  obává se jít pod povrch věcí, má tendenci dělat věci bez hlubšího smyslu. Naopak při hlubokém dýchání se dostáváme do kontaktu se sebou samým a takové dýchání nám pomáhá uzemnit se ve své realitě i pomoci se otevřít svým strachům. Hluboké dýchání dodává životní sílu. Svou schopností roztahovat a smršťovat nám plíce zrcadlí naši schopnost  „roztahovat“ – sdílet svůj život s ostatními, podílet se aktivně na svém životě nebo naopak schopnost „stáhnout“ – poodstoupit od života, nebo se izolovat.
    Plíce můžeme podporovat vhodnou stravou, potravinami, bylinkami i kořením, které mají svou afinitu k plícím. Vhodná strava je vždy prvním krokem k nastavení tzv. harmonického stavu.

Jaké potraviny nám pomohou posílit naše plíce?

K podzimu patří sucho, proto je vhodné zařadit více potravin, které nám dodají tělesné šťávy. Velmi vhodnou variantou je proteplená zelenina, kterou nejdříve krátce orestujeme a velmi krátkou dobu podusíme s trochou vody. Zelenina přijme část této vody a dodá ji tělu. V chladných měsících roku dáváme přednost teplým úpravám zeleniny před syrovými zeleninovými saláty, které organizmus ochlazují.

    Z obilovin je ideální natural rýže, oves a tzv. Jobovy slzy – slzovka obecná.
    Z luštěnin nejvíce hnědá čočka, bílé fazole a tofu.
    Ze zeleniny je vhodná například bílá ředkev, bílé zelí, kedlubna, pórek, mrkev, kvašená zelenina, cibule, křen nebo česnek.
    Z ovoce hruška, hrozny, jablka, sušené švestky, meruňky a datle. Ovoce je vhodné také v teplé úpravě v podobě čerstvě uvařeného kompotu (není potřeba dodávat cukr). Takto je možné upravit i sušené ovoce v průběhu zimy.
    Koření, které nás zahřeje – skořice, fenykl, anýz, kmín, lékořice, koriandr nebo zázvor.
    Jsou vhodné houby, vlašské ořechy, med.
    Čaje – mátový a šípkový čaj, a obecně čaje, které posilují plíce a průdušky – jitrocel, mateřídouška, měsíček, plicník, přeslička, kopřiva, rdesno ptačí, řebříček, čaje s ženšenem a rejši.
    Taktéž nám pomohou výtažky z bylin jako je lichořeřišnice nebo echinacea. Na podporu odkašlávání je vhodná i lékořice.
    Určitě jsou pro toto období vhodné čínské houby – rejši, shiitake, cordyceps, výtažky jako je česnekový olej, z jader hroznového vína nebo borůvkové extrakty, borovicový pyl, aj.
    Mléčné výrobky je vhodné omezit nebo přímo vyloučit. Vnáší do těla chlad a zahleňují nás, stejně tak bílá mouka.
    Káva (kromě obilné) a černý čaj nejsou v případě potíží vhodné.
    Zvyšte příjem potravin bohatých na přírodní vitamin C a hořčík, který uvolňuje stáhnuté průduškové svaly.

V případě, že máte pochybnosti o vhodnosti vašeho stravování, je dobré si nechat udělat rozbor stávajícího jídelníčku, který odhalí chyby nebo chybičky, kterých se dopouštíte. 
Naučte se s láskou přijímat vše, co vám život přináší, komunikujme s důvěrou a otevřeností, s ochotou předávat vše dál. Svobodně a kvalitně dýchejte a užívejte si váš život.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account