Po loňském roce, který byl během na cestování během vánočních svátků a silvestrovských oslav poněkud skromný, se Češi vrací k předchozímu stoupajícímu trendu a vyráží na svátky do zahraničí. Přispělo k tomu očkování, benefity cestovek i nové přímé lety, s nimiž je možné vyrazit na Zanzibar či do Dominikánské republiky.

„Meziroční nárůst klientů, kteří chtějí oslavit Vánoce a Silvestr v zahraničí, je obrovský. Už teď se na svátky do zahraničí chystají klienti v řádech tisíců. Míří do tepla i na hory. V destinacích vede Egypt, kam míří 32 procent českých turistů, na druhém místě je Česká republika, kde bude svoji zimní dovolenou trávit 12 procent, ať už na horách nebo v lázních. Následuje Rakousko a Spojené arabské emiráty s devíti procenty,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. 

Za hranice beze strachu

V žebříčku oblíbenosti dále následují Kanárské ostrovy, kde chce strávit svátky osm procent Čechů, šest procent se chystá do Dominikánské republiky. O další příčky se dělí Zanzibar, Maledivy, Itálie a Maďarsko. Je tedy jasné, že přestože exotické destinace jednoznačně vedou a Češi chtějí raději za teplem k moři, mají zájem i o lyžařský zájezd nebo odpočinek v lázních. 

„Pozorujeme, že oproti loňskému roku se Češi výrazně méně bojí cestovat. Díky očkování už nemají strach z opatření, ani z covidu samotného. Jistotu jim dodává také proticovidové pojištění, které si k zájezdu kupují v drtivé většině. To jim totiž hradí případné náklady vzniklé při onemocnění covidem před zájezdem, ale i v jeho průběhu. Cestovky navíc nabízejí různé benefity, jako je možnost změnit zájezd těsně před odletem a podobně,“ vysvětluje Řezníčková.

Přímým letem do exotiky

Zájem o vánoční cestování ještě posílily nově zavedené dálkové přímé lety do oblíbených destinací.„V letadle se teď můžete hezky prospat a probudit se rovnou na Zanzibaru, Maledivách, v Mexiku, Keni nebo třeba Dominikánské republice, bez jakýchkoli zastávek a čekání na další let,“ popisuje Řezníčková, kam je možné se pohodlnějším způsobem z Prahy vypravit. Právě přes cestovní agenturu Invia je možné si zájezdy zahrnující přímý let zakoupit. 

Nejvíce si zájezdy na konec roku kupují čtyřicátníci, z 55 procent jsou to páry, z 30 procent vyrážejí rodiny s dětmi, z 10 procent malé skupiny. Průměrně za svoji dovolenou Češi na Vánoce a Silvestra utratí 22 000 korun. 

Klidně jen na čtyři dny

Nejčastěji (52 procent) přitom volí pobyt ve čtyřhvězdičkovém hotelu, pětihvězdičkový hotel chce 25 procent a tříhvězdičkový 17 procent. 55 procent Čechů si pro oslavu Vánoc a Silvestra vybírá hotel s all inclusive službami. 30 procent cestovatelů si vystačí s polopenzí a jen snídani si kupuje 9 procent. Většinou (35 procent) jedou na osm dní, 15 procent bere raději 9 dní, ale oblíbené jsou i kratší pobyty na 4 dny, které si koupilo 10 procent zákazníků.

Kterou destinaci si tedy pro svoji zimní dovolenou vybrat?

Mauricius

Od října znovu otevřený tropický ostrov Mauricius v sobě má vše, od skvělého koupání, po zelené hory s treky až po rumové destilerie. Během první návštěvy rajského ostrova Mauricius vás nejspíš ani nenapadne přemýšlet nad tím, která ze zdejších pláží je považována za tu nejkrásnější. Nádherné jsou totiž úplně všechny. Rozhodně musíte vidět duhové písečné duny Chamarel. Nedaleko je také národní park Black River Gorges, kde najdete skalní převis, ze kterého padá říčka St. Denis do nitra kráteru.

Spojené arabské emiráty

Během Vánoc je ve Spojených arabských emirátech nejlépe. Letní extrémně horké teploty se konečně umoudří, a tak je tu i pro Evropany mnohem příjemněji. Oblíbená Dubaj letos navíc láká nejen na nekonečnou porci zábavy a zážitků, které jinde neprožijete, ale také na přehlídku Expo. Zájem o zájezdy proto roste. Kromě Dubaje si však čeští turisté oblíbili třeba i Ras al-Khaimah nebo Abú Dhabí.
Zanzibar

Zanzibar si zamiluje každý. Kdo si tu chce odpočinout, najde klid na bílých plážích u tyrkysového oceánu, jež je zároveň rájem milovníků potápění a šnorchlování. Kdo chce více cestovat, výletních cílů je tu také dost. A spokojen bude i ten, kdo by chtěl raději než luxusní resort zažít i opravdovou Afriku. Pokud se z ostrova vydáte také na pevninu Tanzanie, pod niž Zanzibar patří, můžete zažít i opravdové safari.

Maledivy

„Takovou barvu moře jako na Maledivách jen tak nezažijete. Žádné velké hotelové komplexy, soukromí, skvělý servis, zkrátka jen vy a ráj na zemi,“ říká Andrea Řezníčková. Maledivy jsou hotový ráj na zemi. Bělostné pláže malých ostrůvků omývá průzračně tyrkysový oceán. Ve stínu palem si tu užijete naprostý klid, protože resorty jsou stavěné přesně tak, abyste si tu mohli užít jen sami sebe, svého partnera nebo rodinu, ale nemuseli potkávat nikoho dalšího, když nechcete.

Dominikánská republika

Dominikánská republika se svojí krásou vyrovná Maledivám, oproti nim je tu však mnohem víc zábavy, moře památek a dovolená tady také vyjde na výrazně méně peněz. „Nabízí se říct, že je Dominikánská republika skvělou destinací pro rodinnou dovolenou. Je tu totiž spousta hotelů s aquaparky a nejen děti tu mají pořád co dělat, jenže tady si na své přijde každý. Jsou tu všechny varianty hotelů – nabídka uspokojí kromě rodin i velmi náročné klienty, zároveň low budget cestovatele, a ti, kdo naopak chtějí mít od dětí klid, mohou využít adults only hotely,“ vysvětluje Řezníčková. Kromě toho je tato země velmi moderní, bezpečná a civilizovaná. Nabízí veškerý komfort, spoustu zábavy, nočního života i výletů. Na podzim je Dominikánská republika je díky větru a velkým vlnám rájem surfařů. Hlavní sezóna tu začíná koncem listopadu.

Seychely

115 ostrůvků s krásnými bílými plážemi, které lemují typické žulové balvany a omývá je Indický oceán. Nejkrásnější pláží bývá označovaná Beau Vallon na ostrově Mahé a Anse Source d’Argent na ostrově La Digue. Seychely si rychle oblíbí surfaři, ale řadí se také mezi nejkrásnější potápěčské lokality světa. Místní vody skrývají jedno z nejrozmanitějších podmořských království na světě. Užijí si tu jak začátečníci, tak i zkušení potápěči, kteří by chtěli obdivovat překrásně zbarvené korály i vraky dávno potopených lodí. Méně se ví, že Seychely umí nadchnout i milovníky divoké přírody. Najdou tu deštné pralesy, vodopády, svahy s bujnou vegetací, rozmanitou faunu a flóru i hory.
Mexiko

Mexiko se svými kosmopolitními městy, jedinečnou kulturou a karibským pobřežím platí za jednu z nejžhavějších destinací. Příležitostnému cestovateli může nabídnout celou řadu klimatických podmínek a přírodních krás. V suchých severních státech dominují pouště, zatímco západní Mexiko a stát Jalisco bývají považovány za destinace věčného jara. Za krásným tyrkysovým mořem se vydejte na poloostrov Yucatan a za svěží džunglí směrem na jih. Skoro celé Mexiko je protkané horami a sopkami, které jen čekají, až je prozkoumáte.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account