Tak aby bylo mezi námi jasno – nemyslím to jako vtip! Opravdu je povrch této silnice na fotce pouze a jedině ze soli! Nenechte se mýlit tím, že ten podklad vypadá “jako” asfalt! Je to skutečně obyčejná sůl!

Ale pravdou je, že jinde než na pobřeží Koster by se dala taková silnice těžko postavit.

Pobřeží Koster je úzký pruh území, které se táhne v délce asi 500 km podél Atlantiku na severozápadě Namibie. Vlivem proudění vzduchu od v těch místech studeného Atlantiku nad africkou pevninu je zde sice téměř každý den mlha, ale téměř nikdy z té mlhy neprší. Srážky za celý rok jsou jen několik milimetrů, tedy vlastně nic. Jen fouká silný vítr a jinak sucho a sucho. Fakt nehostinné místo, kde byste se neradi ocitli.

Lodi, které u tohoto pobřeží v minulosti ztroskotaly, tam jsou jako vraky dodnes. Lidé, co ztroskotání přežili, asi neměli moc šancí. Zpět na volné moře to kvůli silným proudům nešlo a ve vnitrozemí byla poušť.

Na břehu jsou lachtani, kousek od něj už jen písek.

A ta silnice ze soli.

Protože tu neprší, nic sůl nerozpustí. Prostě přijede cisterna s mořskou vodou a tu vylije na silnici. A znovu a znovu. Až máte krásný, tvrdý povrch. Přesně takhle jsem viděla v jednom úseku silnici opravovat. Jen rozlitá mořská voda, která rychle vyschne. A žádné hrboly, díry, nic podobného.

Kdyby to tak šlo u nás!

1 Komentář
  1. Zajímavé místo.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account