Šlehání (mrskání, šlehačka, mrskut či jak všelijak se tomuto aktu také říká) znázorňuje sílu rozmnožování
Velikonoce mají více rozměrů. Nejenže patří k nejdůležitějším křesťanským svátkům, vítají také příchod jara a probouzení přírody. To mělo v minulosti své zákonitosti, které naši předkové, kteří měli k přírodě mnohem blíž než my, rituálně dodržovali.

Je plný mízy
Některé zvyklosti se dochovaly až dodnes, ale jen málokdo ví, co znamenají. Dodnes mládenci šlehají dívky vrbovým proutkem (nebo více proutky spletenými k sobě). A pak je polévají vodou. Nemá to být proto, aby jim dokázali svou nadřazenost. Proutek napodobuje akt rozmnožování a voda hlídá, aby oplodnění bylo dostatečné a „úroda“ hojná. To také vysvětluje, proč by se ke šlšhání měly používat jen čerstvé proutky. Jsou plné nové mízy a mají dostatek síly, kterou předávají dál.
Proměna vajíčka
Za tuto pomlázku dnes, stejně jako v minulosti očekávají mládenci dárek. Tradicí je, aby je dívky obdarovaly vajíčkem. Představuje totiž akt rození. Zprvu se dávala „obyčejná“ bílá vajíčka, později se začala zdobit, a tak se ze symbolu věčně se rodícího života staly kraslice. Hlavně ty červeně zbarvené říkaly tenkrát obdarovaným chlapcům, že je dívka miluje. Žlutá jim naopak napovídala, že nemají šanci, protože o ně děvče nestojí.

Mašle pěkně nahoru
Děvčata vedle kraslic dávaly hochům také barevnou mašli. Přivázaly ji na pomlázku, aby byla hezky na očích. Tak se poznalo, jak je koledník oblíbený – čím více jich měl, tím více dívek mu bylo nakloněno. A barva mašle? Měla stejný význam, jako barva kraslice. Modrá a zelená napovídala, že mládenec je skvělým kamarádem.
Není jen pro mladé dívky
Jestli znáte ženy, které jsou ve vyšším věku a tvrdí, že pro ně šlehání už není, můžete je vyvést z omylu. V minulosti se nešlehaly pouze mladé dívky. Naši předkové věřili, že díky pomlázce každý omládne. A tak na řadu přišel i dobytek a babičky. Měly pomlázkou nabýt sílu a získat více krásy.
A další symboly?
Stejně tak vajíčka sloužila k hojnosti obecně. Vkládala se do první brázdy, aby zem vydala bohatou a zdravou úrodu. Kraslice pak měla magickou moc – kdo ji dostal upřímně a z náklonnosti, měl mít celý rok hodně štěstí a pevné zdraví. Naši předkové věřili, že má kouzelnou moc odlákat od obdarovaného nemoci, bídu a smutek. Voda měla také o Velikonocích více úkolů. Nepředstavovala pouze akt oplodnění, ale měla také očistnou funkci.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account