Peníze nejsou všechno: Jak skutečné štěstí pramení z růstu a přispívání
Tento článek publikoval investor a kouč Tony Robbins na svém LinkedInu.
Viděl jsem to milionkrát – lidé si myslí, že jejich majetek určuje jejich osobní hodnotu. Mají svou identitu tak provázanou s bankovním kontem a portfoliem a zapomínají, že peníze jsou prostě jen nástroj. Nástroj, který jim umožňuje postarat se o jejich potřeby a že ne všechny potřeby jsou finanční. Všichni známe to klišé, že peníze nám štěstí nekoupí, ale jsem přesvědčen, že téměř každý si na to musí přijít sám, protože řekněme si to na rovinu: představa, že máme hromady peněz, kterými můžeme své problémy umlčet je velmi svůdná.
Peníze rozhodně byly něco, na co jsem v dětství hodně myslel. Když jsem vyrůstal, nikdy nebyly na dosah. Byl to zdroj neustálého stresu. Pamatuji si, jak jsem klepal na dveře sousedům a žadonil o jídlo pro bratra, sestru a mě.
Pak, jednou na Den Díkuvzdání, když mi bylo jedenáct, se stalo něco, co mi změnilo život navždy. Jako vždy, neměli jsme doma žádné jídlo a mí rodiče se hádali. Někdo zaklepal na naše vstupní dveře. Pootevřel jsem, a viděl na schodech muže s nákupními taškami plnými jídla ke Dni Díkuvzdání. Nemohl jsem tomu uvěřit.
O několik let později, v sedmnácti, jsem si našetřil peníze prací údržbáře a šel jsem koupit večeři ke Dni Díkuvzdání pro dvě cizí rodiny. Byl to jeden z nejsilnějších zážitků v mém životě. Poznal jsem radost z dávání a do dnešního dne považuji „přispívání“ za jednu ze šesti nejdůležitějších potřeb, které všichni potřebujeme naplnit.
Jakoukoliv emoci hledáte, jakýkoliv dopravní prostředek honíte – budujete podnikání, chcete uzavřít manželství, vychovat rodinu, cestovat po světě – cokoliv vás uvádí do nirvány, existuje šest základních, univerzálních lidských potřeb, které s námi hýbou a řídí veškeré lidské chování. Když se skombinují, jsou hnací silou za všemi šílenými věcmi, které (jiní) lidé dělají a za vším tím dobrem, které konáme my. Všichni máme šest stejných potřeb, ale jak si je ceníme a v jakém pořadí, to udává směr v našem životě.
1. potřeba: Jistota/Pohodlí
První lidská potřeba je potřeba Jistoty. Je to potřeba mít věci pod kontrolou a vědět, co náš čeká, abychom měli pocit bezpečí. Je to potřeba základního pohodlí, potřeba vyhnout se bolesti a stresu a také potřeba cítit potěšení. Naše potřeba cítit pohodlí souvisí s pudem sebezáchovy. Ovlivňuje, jak moc chceme v životě riskovat – v zaměstnání, v investicích, i v našich vztazích. Čím výš si ceníte jistoty, tím méně budete riskovat. Tady se rodí vaše tolerance risku.
2. potřeba: Nejistota/Variabilita
Odpovězte mi na otázku: Máte rádi překvapení? Pokud odpověď zní „ano“, lžete sami sobě. Máte rádi jen ty překvapení, které očekáváte. Ty, které nečekáte, nazýváte problémy. Ale i ty potřebujete, abyste si vybudovali určitou hroší kůži. Vaše svaly ani charakter neporostou, pokud nebudete bojovat s odporem.
3. potřeba: Důležitost
Všichni se potřebujeme cítit důležití, speciální, jedineční nebo potřební. Tak jak toho můžeme dosáhnout? Můžete vydělávat milióny korun nebo sbírat akademické tituly. Můžete si vybudovat velkou fanouškovskou základu na Instagramu. Nebo se přihlásit do reality show a stát se jejím vítězem. Někteří se nechávají potetovat nebo si implantují pearcingy po celém těle. Důležitost můžete získat také tím, že budete mít víc nebo větší problémy než všichni ostatní: „Myslíš si, že tvůj manžel je padouch? Tak si na jeden den půjč toho mého.“ A samozřejmě se také můžete stát více nábožensky založenými, nebo to můžete minimálně předstírat.
Utrácení velké spousty peněz vám může pomoct k důležitosti, ale to může i utrácení minima peněz. Všichni známe lidi, kteří se neustále chlubí svými nákupy, nebo takové, kteří se cítí zvláštní, protože své domovy vytápí hnojem a solární energií. Někteří velmi bohatí lidé dosahují důležitosti tím, že schovávají své bohatství. Jako nedávno zesnulý Sam Walton, zakladatel Wal-Martu a ve své době nejbohatší muž v Americe, který po Arkansasu jezdil ve starém pickupu a tím demonstroval, že Bentley nepotřebuje – ale samozřejmě měl po ruce svou vlastní soukromou letku.
Důležitost může peníze i vydělávat – tak zbohatl můj přítel, Steve Wynn. Člověk, který z Las Vegas udělal to, čím je dnes ví, že lidé zaplatí jakoukoliv částku za to, o čem jsou přesvědčení, že je pro ně „to nejlepší“. Za cokoliv, díky čemu se budou cítit zvláštní, jedineční nebo důležití. Za cokoliv, díky čemu budou vyčnívat z davu. Provozuje ty nejexkluzivnější, nejluxusnější zážitky ve svých kasinech a hotelích – jsou skutečně velkolepé a bezkonkurenční.
4. potřeba: Láska & Spojení
Čtvrtou základní potřebou jsou Láska a Spojení. Láska je kyslíkem života. Je to něco, co všichni nejvíc chceme a potřebujeme. Když milujeme bezpodmínečně, cítíme se naživu. Ale když lásku ztratíme, bolest je tak velká, že většina lidí se spokojí alespoň se Spojením – což jsou takové drobky lásky. Takový pocit Lásky nebo Spojení můžete cítit skrze intimitu, přátelství, modlitbu nebo procházku v přírodě. A pokud už nic jiného nezabírá, pořiďte si psa.
Tyto první čtyři potřeby jsou to, čemu říkám „potřeby osobnosti“. Všichni si najdeme způsob, jak je naplnit – buď pracujeme tvrději, vymyslíme si větší problém, nebo si vymyslíme historku, abychom si je racionalizovali. Další dvě potřeby jsou potřeby duchovní. Jsou trochu vzácnější – ne všichni je naplňují. Ale pokud se nám podaří dosáhnout i těchto, cítíme zadostiučinění.
5. potřeba: Růst
Pokud nerosteme, umíráme. Pokud vztah neroste, pokud byznys neroste, pokud vy nerostete – je jedno kolik máte v bance peněz, kolik máte přátel nebo kolik lidí vás miluje – nepocítíte skutečné zadostiučinění. A věřím, že jediným důvodem proč rosteme, je to, abychom měli co dávat.
6. potřeba: Přispívání
Možná to zní otřepaně, ale tajemství života tkví v rozdávání. Život není o mě, je to o nás. Zamyslete se, co je první věc, kterou uděláte, když dostanete nějakou dobrou nebo skvělou novinu? Zavoláte někomu, koho máte rádi a podělíte se o ni. Sdílení násobí vše, co prožíváte.
Život je o vytváření smyslu. A smysl nevyvstane z toho, co získáte, ale z toho co dáte. V podstatě to znamená, že dlouhodobě šťastnými vás neudělá to, co získáte, ale spíše to, kým se stanete a k čemu přispějete.
A teď se zamyslete nad tím, jak nám peníze mohou pomoct naplnit šest základních potřeb.
Mohou nám peníze dát jistotu? To se vsaďte.
Nejistotu? Jasně.
Zaručeně se díky nim můžeme cítit důležití nebo významní.
Ale co spojení a láska? V nesmrtelném textu od Beatles se říká „za peníze si lásku nekoupíš“. Ale zase si můžete koupit psa! A bohužel Vám dá falešný pocit spojení, protože vznikne vztah, i když ne vždy ten nejvíce naplňující.
A co růst? Peníze mohou spustit růst v podnikání a v učení. A čím více peněz máte, tím víc můžete finančně přispívat.
Nicméně já věřím tomuto: pokud si nejvíce ceníte Důležitosti nad vším ostatním, peníze ve vás vždycky zanechají pocit prázdnoty, pokud nejsou produktem nějakého vašeho příspěvku. Pokud čekáte, že důležitost přinesou samotné peníze, zaplatíte vysokou cenu. Hledáte velká čísla, ale nenajdete velké zadostiučinění.
Maximální důležitost v životě nepřichází z vnějších podnětů, ale z něčeho uvnitř nás. Vychází z pocitu úcty k sobě, což není něco, co bychom mohli dostat od někoho jiného. Lidé vám mohou říkat, jak jste krásní, chytří, inteligentní, nejlepší, nebo vám mohou říkat že jste ten nejhorší člověk na světě – jediné na čem opravdu záleží je to, co si o sobě myslíte vy samotní. Záleží to na tom, zda hluboko uvnitř věříte, že rostete a posouváte se, děláte a dáváte víc, než vám je příjemné, nebo dokonce možné. Nejbohatším člověkem je ten, který cítí vděk.
Zdroj foto: Eliška Martynková