Rady pro začínající autory od zkušené spisovatelky Danky Šárkové
Danka Šárková již úspěšně vydala přes deset knih. Píše společenské romány, kde jsou převážně hlavní hrdinky ženy ve složitých životních situacích. Její nejnovější knížka nese název Horal(ka) a spatřila světlo světa na konci roku 2017.
Kromě psaní a cestování do dalekých krajin, vlastní nakladatelství Anahita a vede kurzy kreativního psaní.
Vzhledem k tomu, že se okolo mě objevují otázky ohledně vydání vlastní knihy, tak mě dnes ani tak nezajímala její tvorba, ale spíše to co by doporučila začínajícím spisovatelům.
Jak jsi se dostala k psaní a co bys doporučila začínajícím spisovatelům?
Ještě v době manželství (jsem dvanáct let rozvedená) jsem napsala příběh o ženě, co se snaží říkat „ne“ do časopisu a přišel mi první honorář v podobě kosmetické taštičky se šminkami. Pod článkem byl můj podpis a byl oheň střeše. Tehdejší tchán dorazil s časopisem v podpaží a tehdy řekl s výsměchem na tváři pro mě doslova nakopávající větu: „To si jako hraješ na spisovatelku?“ Tehdy jsem si řekla a proč ne a začala jsem psát do časopisů a zároveň napsala první knihu Nezlomená osudem o domácím násilí. Ta si bohužel na vydání počkala několik let, ale vyšlo to!
Moje rada je, že musíte psát srdcem a pro radost. Určitě zkusit napsat o tom, co jste zažili, co prožíváte ve své rodině, eventuálně si psát deník. Postupně se snažte do textu dát přímé věty. Psaní je výborná terapie, kdy se můžete vypsat ze svých problémů nebo se pustit do knížky. A hlavně se doslova „obrňte“, jelikož vám ze začátku všichni budou tvrdit přesně to, co mne tehdy tvrdil můj extchán. Doporučuji si „hrát“ na paní spisovatelku a trvat si na svém. Dokážete to!
O čem tě baví psát?
Vztahy a zase vztahy…ty osobní, na pracovišti a poslední kniha je i trošku o vztahu s duchem
Vždy využiji situace, které zažiji já nebo okolí a zbytek si vymyslím. Většina knih však není autentická o někom, koho znám, až na knihu Horal(ka). Posbírám příběhy a charaktery postav, a to pak doslova „splácám“ do rukopisu. Dějovou linku si vymýšlím dlouho před tím, než ke knize sednu a začnu ji psát.
Vím, že ses přestěhovala z Prahy do Krkonoš, ovlivnilo to tvoji tvorbu?
Tvorbu to neovlivnilo, jelikož jsem psala už v Praze, ale mám tady v Krkonoších větší klid. Psát mohu třeba venku na terase a nějakou tu kavárnu v Jilemnici nebo ve Vrchlabí také najdu. Hory mi spíše inspirovaly k napsání knihy Horal(ka) a dalšího mého rukopisu (zatím v přípravě na vydání).
Podporuje tě v psaní tvoje rodina, čtou tvé práce? Myslíš že je dobré dávat rodině číst práce, hlavně pro začínající autory?
Když jsem ještě bydlela s dětmi, musely si zvyknout, že ta „bláznivá“ matka má sluchátka na uších a divný výraz a nesmějí ji moc rušit. Můj současný přítel ví, že psaní je moje profese a zvykl si, že je to práce jako každá jiná.
Jakmile napíšu knihu, čte ji můj přítel, můj kamarád z branže a posílám ji kamarádce přes půl světa ke kontrole. Pak teprve jde k nakladateli. Moje děti a zbytek rodiny už většinou čtou hotovou vydanou knihu.
Zvažte, komu knihu dáte přečíst, stále tam je to riziko, že vám budou tvrdit, že vás to stojí hodně času. Ještě stále je plno lidí (setkala jsem se s tím i u přátel a známých), kteří nechápou, že můžete hodiny strávit s noťasem na klíně a pracovat a nemít z toho žádné peníze. Jak jsem říkala na začátku, nenechte se odradit!
Vydala jsi již mnoho knih, měla jsi někdy kreativní krizi? A jak ji popřípadě řešíš?
To mě asi zatím nepotkalo. Srším nápady, jen je pak někdy horší je přenést na papír v termínu, který si nastavím. Vždycky, když dodělávám poslední knihu, vždy už vím, o čem bude další. Zatím se mi nestalo, že bych sedla k rukopisu a aspoň něco málo nenapsala. Takže děkuji tam „nahoru“ za tu kreativitu.
Máš nakladatelství, přijímáš rukopisy od začínajících českých autorů?
Od českých autorů ráda vezmu rukopis, ale nemohu mu ho vydat, pokud by se nepodílel na nákladech. Dnes je bohužel doba, kdy lidi moc knihy nekupují, raději si je půjčí v knihovně. Teprve, když se jim autor líbí po přečtení první (druhé…) knihy, je ochoten tyto knihy mít ve své knihovně a eventuálně s nimi obdarovávat své blízké.
Jinak samozřejmě od redaktorky přes grafika, tiskárnu a distribuci jsem schopná dostat knihu v reálně krátkém čase na trh.
Doporučuješ vydávat knihy přes nakladatele nebo samo-nákladem?
Nakladatel má smlouvy s velkoobchody a je schopný zajistit distribuci. Také už je zvyklý spolupracovat s grafiky, redaktory, korektory a ví, kam poslat povinné výtisky. Zajistí ISBN a EAN kódy. Pak má velkou zkušenost s tiskárnou. Pokud se autorovi podaří, že i finance hradí nakladatel, tak má podle mě zvolit tuto variantu. Alespoň pro začátek.
Samozřejmě je však možné, že si autor tohle vše zjistí a zajistí sám. Běžně se tak stává, že založí svoje malé nakladatelství jako fyzická osoba. Knihu většinou nabídne jednomu velkoobchodu a ten ji pak také zařadí na trh.
Vedeš kurzy automatického tvůrčího psaní, čím se liší od klasických kurzů a myslíš, že by začínající autoři měli kurz absolvovat?
V mých kurzech psaní se snažím, aby „automaticky“, což znamená úplně bez jakéhokoliv svázání a předpisů, klient napsal, jak ten daný okamžik prožívá. Musí popsat, co cítí, vidí, na co si sáhnul, jakou to má chuť. Jakmile se naučíte takhle psát, zjistíte, že pořádně nevíte, co píšete. V kurzech učím lidi psát “rychle a zběsile” a nutím je, aby neřešili vyjmenovaná slova, velká písmena, uvozovky apod. To vše se opravuje až po dokončení myšlenky, kterou přenesete na papír. Ono spojení hlava, ruka a kus papíru je to nejlepší, co můžete udělat, když se potřebujete dostat i z nějakého problému, konfliktu…Napsat si, jak by to mělo být, jak bych si to přáli. To vše v první osobě čísla jednotného, přítomný čas. Za pomocí pastelek, kresby a meditací (jež jsou součástí kurzu) se mi podařilo rozepsat každého. Mozek potřebuje barvičky, obrázky a vy mu je v mém kurzu dáte. Věřte, že vás za to odmění. Když už nic jiného, tak je můj kurz taková “psychohygiena”, i když mám tu zkušenost, že část mých kurzistů si začalo psát blog nebo napsalo povídku. Dnes mám i kurzistky, které píšou knihu.
Víme, že pokud chcete vydat knížku otázek na které se chcete zeptat je nepřeberné množství, ale začněte tím, že knihu napíšete.
Pokud stále toužíte po vydání vlastní knížky neváhejte se na Danku obrátit s prosbou o rady, hodnocení vašeho textu nebo s žádostí o vydaní knihy.
Kontaktovat ji můžete na přímo na email: da**********@em***.cz
nebo otázky vložit do komentáře pod rozhovor.
Více informací o spisovatelce najdete zde: www.dankasarkova.cz
Foto: Lucie Lízlerová