Žákům a studentům před pár dny začaly neplánované „koronavirové prázdniny“ a spousta rodičů byla nucena zůstat se svými ratolestmi doma. Nikdo zatím netuší na jak dlouho, a tak je potřeba, aby se rodiče, zejména se žáky z prvního stupně, učili doma. Asi už jste zjistili, že učit se doma s vlastními dětmi je pro někoho, kdo se tomu nikdy přímo nevěnoval, celkem náročné. Pokud ale dodržíte těchto pár základních pravidel, půjde to snadno, a ještě si s vaším dítkem užijete spoustu legrace.
Nechat vše jenom na on – line učebnicích a TV je sice pohodlné, ale ne úplně ideální. „Aby se totiž aktivovala ta správná mozková centra a učení šlo takzvaně do hloubky, je nezbytné zapojit ruce dítěte. Šikovnost rukou se mění v šikovnost myšlení. A o tom je právě činnostní učení,“ řekl ředitel Tvořivé školy a rodinný poradce Čeněk Rosecký, který doporučuje rodičům desatero domácího učení. Jak tedy přistoupit k učení dětí doma?
1. Nastavte si pravidla a bezpečné hranice
Dítě se musí cítit v bezpečí pevných hranic. A potřebuje vědět, co se bude dít, aby mohlo zůstat dítětem. Například teď jsi doma a nastavíme si to tak, že se budeme učit vždy hodinu dopoledne a hodinu odpoledne.
2. Vytvořte pracovní místo, kde se budete učit
Ideálně pořád stejné. Připravte si materiál – pomůcky, sešity. Vytváření pracovního místa je už samo o sobě učením (kompetence pracovní). Zapojte proto dítě a učte ho udržovat si na tomto místě pořádek.
3. Stanovte si cíl. Zvolte učivo. Zkuste dítě motivovat
Nejlepší motivace je příběhem. „No to jsem zvědavý, co se dneska naučíme.“ Sladkosti a hraní na PC, nejsou sice úplně ideální, ale v dané situaci se toho – v rozumné míře – nemusíte bát.
4. Hledejte spolu s dítětem, co už umí
Vracejte se v učivu dozadu tak dlouho, až dojdete k místu, které dítě umí. A dále postupujte vždy od jednoduchého ke složitějšímu, až když si budete jisti, že danou látku dítě ovládá.
5. Jednotlivé postupy dělejte krátce
Rozumné je postup (předmět, učivo) změnit, dokud dítě baví. „A teď zkusíme něco jiného.“ Nenechte dítě, aby se učením „otrávilo“.
6. Netlačte na výkon
Platí, že klid a trpělivost jsou základ. Když to nejde, tak to nejde. Půjde to příště. Zachovejte klid. Pokud ucítíte, že na vás jde rozčilenost, okamžitě přestaňte!
7. Nechte dítěti prostor, ať co nejvíce věcí a jevů objeví samo
To samozřejmě neznamená, že ho v tom necháte plácat. Propojte výuku s jeho životem a dalšími věcmi. Nechte ho, ať o tom, co dělá, mluví svým jazykem. A učte ho, aby si po sobě výsledek samo zkontrolovalo.
8. Dítěti umožněte zažívat pocit úspěchu
To je nesmírně důležité. Nebuďte perfekcionisté. Obrovský úspěch je už to, že dítě pracuje. Vždyť se to teprve učí!
9. Chvalte dítě za vše, co se mu daří
Řekněte mu, jak jste na něj pyšní, že s vámi pracuje, že vás poslouchá, jak mluví, že se soustředí. Dejte mu důvěru, že to zvládne. A na konci vyjádřete uznání, jak jste to spolu zvládli.
10. Váš vztah s vaším dítětem je nejvíc. Nedovolte, aby ho učení ničilo
Buďte pro něj přítomní emočně. Uznejte jeho pocity, i pro něj je to těžké období. Dítě vnímá naše strachy. Netlačte to hlavou – co by se mělo, jaké je. Důležitější, než co se dítě naučí, je váš vztah. Byla by škoda poškodit ho kvůli snaze dítě něco mermomocí naučit.
Není nic neobvyklého, že se dítě může začít vnitřně bránit a ani neví proč. „Pokud se vám dítě takzvaně „blokne“, netlačte a raději další učení odložte. Obejměte ho a řekněte, že víte, co cítí a dělejte něco jiného, co dítě baví. Něco skutečně lehkého, veselého, kde bude moci uspět,“ radí ředitel Tvořivé školy a rodinný poradce Čeněk Rosecký.
Pokud už se vaše dítě uzavřelo nebo vám přetekl pohár trpělivosti, nebuďte z toho nešťastní, je to normální. Běžte za dítětem, dotkněte se ho a řekněte mu, že vaše rozčilení nepatřilo jemu. „Řekněte mu, že to byla vaše bezmoc, zoufalství, či strach… Dítě vás vezme na milost a nejspíš se samo bude chtít přitulit. Ono vás totiž miluje. A teď zamáčkněte slzy a běžte to udělat,“ doporučuje Rosecký.
Pokud se chcete vašim dětem věnovat skutečně smysluplně a efektivně, nabízíme vám praktické sety pro činnostní učení – Karty a šablony pro činnostní učení v Matematice (1-9), Českém jazyce (1-5), Geometrii (1-5) a Prvouce (1-3). Stačí si vybrat příslušný ročník. Více se dozvíte na webu www.tvorivaskola.cz
Desatero domácího učení. Jak se učit doma s dětmi během „koronavirových prázdnin“?
-
Kruhový objezd ve městě zvaném ŽIVOT
MarkétaKarman||Osobní rozvoj a podnikání
Nalezení jiskry: Inspirace a podpora na každém kroku V určité životní fázi se víceméně každý z nás dostane do místa, které...
-
–z Markovičové jsem Fuentes, ovšem ne sňatkem, ani rozvodem
LenkaFuentes||Osobní rozvoj a podnikání
Milé ženy, dlouho jsem tu nebyla, více jak 3 roky. Ten čas tak letí! 🙂 Mezitím se stalo...
-
Teplo domova
MichaelaKřížová||Osobní rozvoj a podnikání
Milá ženo, najdi si klidné místo, kde tě nikdo nebude rušit. Pohodlně si sedni nebo lehni tak, ať...
-
Přijímejte projevy uznání
Jana101||Osobní rozvoj a podnikání
Tolik lidí touží po bohatství, a přesto neumějí přijmout projev uznání a ocenění. Například mnoho začínajících herců a hereček,...
-
Nic se nejí tak horké, jak se to upeče
DanielaBulířová||Osobní rozvoj a podnikání
Zvládání stresu a zoufalství: Jak se vrátit k vnitřní rovnováze Znáte ty šílené stavy, kdy se vás zmocní čiré...
-
23. prosinec adventní kalendář se Zákonem Přitažlivosti a OCENĚNÍ
RadkaPastyříková||Osobní rozvoj a podnikání
23. prosinec nám nese zprávu, že advent už končí svou vládu. Dnes zlatá neděle je, a čtvrtá svíce na...
-
Pár základní tipů, jak se chránit před negativními lidmi
JanaPopelková||Osobní rozvoj a podnikání
Jak využít barvy pro posílení ochrany a pozitivní energie Nejprve je dobré začít si uvědomovat, jaké lidi máte ve...
-
Štíhlí jsou úspěšní… Vážně???
Lenka Spurná (Krones)||Osobní rozvoj a podnikání
Proč nás ženské časopisy frustrují a jak se tomu bránit Tak se přiznejte, jak moc souhlasíte s tímto výrokem. Je tam...