S lepší chemií v mozku budeme činit lepší rozhodnutí, nebudeme přehlížet to lepší v životě – to je bonus k nezaplacení! A nepotřebujeme k tomu nic vnějšího, stačíme my sami. A naše vůle vypotit ze sebe slzy, pot, krev a všechno negativní, naučené – prostě se do toho obout a dát sami sobě nafrak. Objevit své lepší já, které prostě musí převálcovat to staré, ufňukané a závislé na endorfinech, které plodí naučený pocit oběti a neštěstí. Jak uspokojivé být obětí a fňukat…
Nebo ne?
Někdy přemýšlím, jak je možné, že tak ubohá dávka hormonů uvolnění a štěstí, kterou produkuje pocit, že jste obětí svého života a kterou cítíme, když někoho s chutí pomluvíme, je pro nás víc než ta záplava štěstí, když ji v sobě vydolujeme a dokážeme postupně rozvíjet. Když jsme skutečně šťastni! Asi je to tím, což ostatně potvrzuje i autor, že v tom nešťastném stavu jsme víceméně pasivní a neschopni činit správná rozhodnutí, a i to málo je prostě lepší než nic. Krátká ruka, která sáhne po bližším panáku tvrdého alkoholu, než aby sáhla o krok dál po sklenici čisté vody. Nehledě na to, že ve špatném stavu prostě k té vodě ani nedohlédneme.
Šťastná dieta: Však o nic nejde!
A tak se mi líbí třeba jedna z psychologických her, kterou Will Bowen navrhuje. Máme si naordinovat šťastnou dietu. Stejně jako se dovedeme omezovat v jídle v zájmu štíhlého pasu, omezme se někdy na předem daný čas i v myšlenkách. Odřízněme se na chvíli od všeho negativního, lidí, zpráv v televizi i myšlenek v hlavě. Cíleně. Je to fuška. Ale rozhodně pocítíme na svém těle i duši změnu. A pak bude na nás, kolik z této diety vneseme do běžného života.
Kdo chce, může se zase klidně vrátit k závislostní konzumaci neštěstí a truchlivých myšlenek – což je na celé dietě to nejlepší! Jen málokdo se vrátí rád, většinou se vrátíme tak nějak ze zvyku. Ale v tu chvíli už ten zvyk rozeznáme. Rozeznáme to, co nám svědčí, od toho, co nám nesvědčí.
Bolestivé vjemy tvoří náš život
Autor často také cituje jiné autory, od Eckharta Tolle si vypůjčil „tělo bolesti“, a připomíná, že většina z nás potřebuje prožívat emocionální bolest, úzkost – abychom si vůbec uvědomili, že jsme naživu. Je to zvyk tak vrytý pod kůži, že je zcela nevědomý. Rádi pomlouváte, čekáte na drby? Pak živíte své tělo bolesti zprávami od lidí, kteří touto bolestí sebe živí. Je to nakažlivé. A radí, začít vyhledávat co nejoptimističtější lidi kolem sebe. A zvyk se pomalu, pomaličku, bude napravovat.
*heart*Svět bez stížností
*heart*Vztahy bez stížností…
to jsou minulé knihy Willa Bowena. Doporučuji si je přečíst, protože se přímočařeji věnují vztahům a principu našeho návyku si stěžovat. V této poslední knize, Šťastný život, se vše sbíhá v celek, který asi logicky nastane, když si uvědomíme svou sílu myšlenek, které často generujeme bez rozmyslu. Zakončení okořeněné celým shrnutím myšlenky “nestěžování si”, i znovu, osobními zkušenostmi, přešlapy a pády, samotného autora.
O autorovi:
Will Bowen: Autor knihy Svět bez stížností, Vztahy bez stížností a Šťastný život založil svou metodu na emočním regulování našich pocitů, cíleném zvědomování si štěstí a prací s negativními pocity. Všechny knihy jsou plné vysvětlení fungování našeho pocitu štěstí v mozku se spoustou praktických tipů na vylepšení životního stylu tak, aby nám bylo lépe. A nejlépe.
Na stránce www.nestezujsi.cz/bonus najdete plakát, knižní záložku a bonusové video od autora, který prodal se svou knihou i na 11 milionu náramků, jež pomáhají zvědomovat si „nestěžovací styl života“ a o svých knihách mluvil v televizních pořadech a psal v časopise People a Newsweek.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com
RECENZE WIll Bowen: Šťastný život
-
Jak se vyrovnat s kritikou? (2. část)
ErikaČákorová||Osobní rozvoj a podnikání
Nenechte se zastavit kritikou: Naučte se zvládat negativní reakce s klidem Právě čtete pokračování tohoto článku o kritice, kde...
-
Zdravější – krásnější – šťastnější
MichaelaKřížová||Osobní rozvoj a podnikání
1. Věnujme více úsměvů lidem kolem nás 2. Sundejme všechny masky 3. Buďme sami sebou 4. Žijme 5. Nehřešme...
-
Jsem pomalá, ospalá a bez energie. Jsem REFLEKTIVNÍ. Co s tím?
JaroslavaFrančíková||Osobní rozvoj a podnikání
Doba MENSTRUACE. Nepříjemná, otravná a nežádoucí? A proč se na ni nepodívat z opačného pohledu? Co nám na ní tak...
-
Recenze knihy S každou padající hvězdou
Denisa Šimíčková||Osobní rozvoj a podnikání
S každou padající hvězdou je mrazivým, hrůzu nahánějícím vyprávěním chlapce jménem Sungdžu ze Severní Koreje. Jako malý, žil se...
-
NIC NÁS NEZASTAVÍ <3
Leni Lipenská My jsme Tvůrci||Osobní rozvoj a podnikání
Tahle nařízená karanténa má něco do sebe… Když jsem začátkem roku psala o energiích pro tento rok, psala jsem,...
-
MINIKURZ ANGLIČTINY: LEKCE 2/8 (Kolik je ti let?)
Jana101||Osobní rozvoj a podnikání
Na závěr studijních textů si uvedeme otázku “Kolik je ti let?” How old are you? (Kolik ti je?) Nejběžnější...
-
5 základních pravidel pro psaní motivačního dopisu
Alžběta Košková||Osobní rozvoj a podnikání
Motivační dopis je často jedním z kritérií výběrového řízení. Často také rozhoduje o tom, zda si váš životopis vůbec...
-
Tipy a triky na to, jak skloubit děti s podnikáním a prací
JanaBohutínská||Osobní rozvoj a podnikání
Maminky podnikatelky a zaměstnankyně: Jak zvládnout práci a rodinu bez stresu Soukromě i profesně mě zajímají témata, která se...