Mrazivá rána, vlezlá zima a potřeba vytáhnout kabáty a šály značí jediné, že na řadu přichází chladnější období roku – podzim a zima. Doba, kdy barevné listí vystřídá (snad) bílý sníh a bez teplého oblečení drkotáte zuby. Proto zde máme několik tipů na přípravu nápojů, díky kterým se dokonale zahřejete zevnitř. Nápojů, které pomůžou od neduhů, navodí vánoční atmosféru a provoní váš domov.
Zázvorový čaj s medem a citronem
Jakmile se objeví chřipka a nachlazení, nejeden z nás sáhne po zázvorovém čaji. Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek a pročistí organismus. Navíc obzvlášť v chladnějším období roku krásně zahřeje. Jak ho ale správně připravit? Je to jednoduché. Oloupejte kousek kořene zázvoru a nastrouhejte jej. Nastrouhaného zázvoru byste měli mít tak 2 – 3 čajové lžičky, podle toho, jak silný chcete výsledný nápoj mít. Dejte ho do litrové konvice, přelijte vařící vodou a nechte zhruba 15 minut louhovat. Po vylouhování zázvor vyndejte, můžete předtím klidně použít papírový filtr nebo sítko. Přidejte šťávu z půlky citronu a do lehce vychladlého čaje vmíchejte podle chuti med, který si díky nižší teplotě zachová drahocenné živiny. Pozor ale! Vyhněte se pití čaje i s kousky zázvoru, mohlo by vám to nepříjemně podráždit žaludek.
Horká medovina
Ne nadarmo se říká, že ty nejlepší recepty, jsou často ty nejjednodušší. Přesně toto tvrzení platí o horké medovině, která dokáže dokonale zahřát tělo i duši. Tajemství tohoto nápoje tkví v dobře zvolené medovině a správné teplotě při přípravě. Na tu nejchutnější si připravte Zlatou Křivoklátskou medovinu, menší kastrůlek, 2 plátky citronu a pusťte se do toho. Zahřejte na plotně medovinu na 55°C. „Právě správná teplota je u horké medoviny zcela zásadní, jakmile totiž stoupne teplota nad 60 °C, medovina vám zpění a výrazně se sníží její dokonalá chuť,“ vysvětluje Ing. Vendula Holibková z firmy ČESKÁ VČELA. Pakliže nemáte po ruce teploměr, pokuste se teplotu odhadnout. Jakmile uvidíte, že se začíná výrazněji zahřívat, vypněte ji a přelijte do připravených hrníčků případně sklenic bez stopky. Horká Zlatá Křivoklátská medovina chutná dokonale sama o sobě, díky čisté medové chuti s příchutí vanilky, chcete-li si však svůj výsledný nápoj přeci jen nějak dochutit, použijte plátek citronu.
Tradiční svařák
Zhruba na konci listopadu, s blížícím se adventem, začínají vánoční trhy, a k těm neodmyslitelně patří také tradiční svařené víno. Navštívit takové trhy, poslechnout si koledy, dát si teplý trdelník, zahřát se u svařáku a nasát vánoční atmosféru rozhodně alespoň jednou ročně musíte. Pakliže vás ale přepadne chuť na tento voňavý nápoj doma, připravte si červené víno, skořici a cukr a nechte svůj domov provonět. Víno společně s cukrem, celou skořicí, hřebíčkem, badyánem, muškátovým květem a kůrou z citronu zahřejte. Stejně jako u horké medoviny je důležitá teplota. Víno se totiž nesmí vařit. Jakmile se na dně hrnce začnou objevovat bublinky, sundejte ho, ochutnejte a případně jej doslaďte. Nechte chviličku odstát a podávejte.
Slavnostní punč
Nic nenavodí vánoční pohodu lépe než hrnek dobrého punče. Pije se po celém světě, přesto však pokaždé jinak za studena i za tepla. Ten náš domácí vánoční punč se však vždy podává teplý a jeho základ tvoří rum a sladké červené víno. K tomu si připravte ještě kvalitní černý čaj, citrón, pomeranč, celou skořici, hřebíček, cukr a ovoce podle chuti, třeba jablíčka. Začněte tím, že do kastrůlku nalijete víno společně s čajem a pomalu ohřejete, nikdy však nevařte! Přidejte na plátky nakrájený citrón s pomerančem, skořici a hřebíček. Pokud jste použili sušší víno, podle chuti přislaďte. Na závěr můžete krátce v punči povařit jablíčka, případně je jen připravit do sklenic a hotovým nápojem přelít. Aby vám ve sklenicích neplavalo koření, při podávání použijte sítko. Chcete-li punč ozvláštnit, přidejte rozinky předem namočené v rumu.
Nápoje, které vás od zimy do jara zahřejí
-
Pažitka jako lék I.
Lenka Hudečková||Krása a zdraví
Pažitka je malý zázrak přírody! Chrání před rakovinou jícnu, žaludku, prsu i plic! Pažitka není náročná na pěstování a měl...
-
Chcete zlepšit své zdraví a postavu trvale? Sport doplňte vhodnou stravou
IvanaSýkorová||Krása a zdraví
Zdravá strava a cvičení: Jak dosáhnout trvalých výsledků Pokud se rozhodnete udělat něco se svým zdravím a postavou, vždy...
-
Běh pomáhá: Vrací do života a zapojuje celé rodiny
EvaKubáňová||Krása a zdraví
Na celém světě žije téměř 300 miliónů lidí se zrakovým postižením. Až devět z deseti z nich ovšem žije...
-
Pozvěte do své kuchyně stravu ve stylu ajurvédy
DanielaLahodová||Krása a zdraví
Zdravý životní styl je dnes již samozřejmostí, dbáme na svou tělesnou schránku, cvičíme, pečujeme o své tělo i duši,...
-
Víte proč mít v pořádku mikrobiom střev ??
HelenaHášová||Krása a zdraví
Není to tak dlouho, co jsem se setkala s kamarádkou a ta mi říká – máš v pořádku mikrobiom...
-
Josef Schrötter: Léčivé dotyky
RenataPetříčková||Krása a zdraví
Terapie na každý den – Jak nás kniha Josefa Schröttera učí zdraví a rovnováze Čtyři terapie pro každý den,...
-
Prstýnky – ano nebo ne?
LudmilaToboláková||Krása a zdraví
Každá žena se ráda zdobí. Už od přírody milujeme šperky a různá třpytivá cingrlátka. Některá ráda nosí řetízky, jiná...
-
Počátek nemocí
Životna prášky||Krása a zdraví
Byla jsem tiché, uzavřené dítě. Učitelky mě měly rády, protože jsem byla hodná. Rozuměj: nic jsem po nich nechtěla,...