Protancovat se k extázi zcela legálně bez návykových látek? Podle Lucie Kupcové, známé pod uměleckým jménem Lucie Loona, to možné je. Před dvěma lety založila projekt Dance to ecstasy, který vás nabije energií a spojí se stavem extáze. Jak dosáhnout stavu čiré radosti a lehkosti bytí a co všechno to obnáší?
Jak vznikla myšlenka projektu Dance to ecstasy?
Nápad přicházel postupně. Poprvé mě to napadlo už v 18 letech, kdy jsem pravidelně navštěvovala taneční house party. Nejprve jsem experimentovala v tanci s psychedeliky. To byl tehdy velký boom. Ale zjistila jsem, že pro mne tato příliš intenzivní cesta v prostředí klubů už není. Věnovala jsem se dál tanci v takzvané matonce a protančila skoro celou noc a další měsíc se cítila skvěle. Byla jsem nabitá energií a oproštěná od smutků a hněvů.
Tehdy jsem ještě netušila, že své bolesti i nahromaděnou nevyužitou tvůrčí energii vytancovávám. Vyjadřuji pohybem a rozšiřuji tak kapacitu energie v těle. Zjistila jsem, že i bez alkoholu a drog se lze vnímat více. Poté jsem na několik let na tuto autoterapii zapomněla a znovu se k ní dostala v době, kdy jsem procházela tzv. psychospirituální krizí. Tehdy to pro mne byla jediná záchrana udržet si zdravý rozum a uzemnit se.

Jaká je hlavní náplň projektu?
Hlavní náplní, nebo spíše záměrem projektu je spojení. Otevřít se sám/a sobě se vším, co ke mně patří, a tím i k ostatním. Tedy pocítit stav extáze, kdy všichni jsme jednota, ale každý sám za sebe. Stav absolutního klidu mysli, prostě jen být, existovat, cítit se součástí všeho a tím pocítit absolutní lásku k sobě samému a všemu „kolem”, co si myslíme, že nejsme my. Pak si totiž hrajeme, tvoříme, cítíme naplnění svého života zde a nebudou války vnitřní i společenské. Energie jde do tvorby, nikoliv do destrukce. Jak se říká, kdo si hraje, nezlobí.
Jak se tedy protančit k extázi bez drog a alkoholu?
Začínáme energetickým warm upem, kterému říkám taneční pranayama. Pro rozběh energie jsou pilířem – pohyb, dech a zvuk, ale také záměr a pozornost. Prvních 20 minut tedy pozvedáváme dechem (zvukem), pohybem, pozorností energii nahoru a následuje dechový okruh.
Poté přichází fyzický warm up, který je vědomě provázený. Hudba probíhá ve čtyřech kvalitách a důležité jsou také zahřívací pohyby v několika rytmech. Jakmile rozhýbete určitou část těla v kvalitě např. ohně, otevřete dveře nahromaděné energii v daném místě a tím dochází k uvolnění blokované emoce.
Na různých parties jsem si všimla, že lidé často tančí způsobem “šlapání zelí” a nezapojují jiné části těla do pohybu. Také kreativitu v tanci často nevidím, těla jsou ztuhlá a neživá. Poté následuje volný tanec, kdy těla jsou již dostatečně uvolněná a inspirovaná, a to na tribal hypnotické rytmy doplněné živou hudbou a vizuální projekcí. Toto spojení může vést až šamanským cestám duše.
 

Jste zakladatelka Loona Dance Academy a vyjma tance se věnujete i dalším projektům, jakým?
Ano, jsem taneční koučkou, Djkou a průvodkyní žen na jejich cestě osobního a duchovního rozvoje. A v neposlední řadě také vizionářkou. Od roku 2011 vedu pravidelně taneční večery autorského tance Loona dance a vzdělávací kurzy na ženská témata. V roce 2014 jsem otevřela studio Loona v Karlíně pro aktivity osobního rozvoje, regeneraci těla i duše.
V čem je tanec pro nás nejvíce přínosný?
Tanec je nejrychlejším nástrojem osobního rozvoje. Uvolňuje nám z těla mnoho blokované energie a přináší sílu. Při tanci se nám zlepšuje nálada, očišťuje mysl a uvolňuje inspirace k tvoření. Protože žena je především tvůrkyně života.
 

Kdy jste tedy svou vizi zrealizovala a pomohl vám někdo?
První taneční akce proběhla v roce 2016 ještě pod názvem Rebel dance – dance to ecstasy, K realizaci jsem oslovila svou kolegyni, taneční lektorku Tamaru Melissu. Chtěla jsem do toho zapojit také dobrého DJ, který bude na nás naladěn.
Krátce poté jsem náhodou potkala svou přítelkyni Alžbětu Kopeckou (nynější fotografka, grafička projektu a nově také Djka, pozn. red.) se svým partnerem Josefem Sedloněm v Radost FX. Slovo dalo slovo a já Josefovi nastínila svou vizi. Jemu se to líbilo. a tak jsme se společně pustili do Dance to ecstasy a postupně se k nám přidali další členové týmu.
Nyní je tedy ve vašem týmu kolik lidí?
Jádrem týmu jsem já, Lukáš Udatný (organizátor, taneční kouč, držitel vize), Josef Sedloň (hlavní DJ a hudební „dirigent”), Alžběta Kopecká a pravidelnými hosty – VJ P.L. Kopecky (vizuální projekce), Helén Rockhousle (houslistka), bubeník Jakub Žalud (Létající koberec).

Měla jste vždy blízko k tanci?
Ano, hudba je mým Guru. Díky hudbě a tanci se spojuji s tím, Kdo jsem. Toto spojení je mou hlubokou relaxací a meditací. Tanec je pro mne rituálem, terapií, modlitbou a meditací, která mne osvobozuje od negativních emocí a lpění na iluzích kdo si myslím, že jsem.
Co děláte ráda ve volném čase?
Ráda poslouchám hudbu a jen tak jsem nebo mixuji hudbu s přáteli z DtE, je to naše zábava. Někdy si mixuji hudbu pro své taneční lekce a semináře a hodně sdílím čas se svým partnerem, který je mi velkou podporou.
Máte se ráda?
S každým novým uvědoměním se kdo jsem a kdo jsme, více a více.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account