Zlatými písmeny sa zapsal do historie české a československé hudby. Pro jeho symfonické skladby, filmovou hudbu a hudbu pro pohádky platí, že co dílo, to skvost. Profesor Vadim Petrov, geniální český hudební skladatel, klavírista a hudební pedagog, kterého hudba plná hřejivé krásy se hluboce zapsala i do srdcí mnoha lidí, včetně jeho studentů. A také se navždy zapsala i do čistých dětských srdcí, vždyť Krkonošské pohádky – ke kterým napsal hudbu – se staly nejúspěšnějším večerníčkem v historii Československé a České televize za uplynulých šedesát let.
Díky nápadům jeho vnučky, světoznámé topmodelky Lindy Vojtové a jeho dceři a Lindiny maminky, Taťjány Vojtové Petrovové, s hudbou pana profesora Petrova se podrobněji seznámila i široká veřejnost. Nejen v České republice, ale i v zahraničí. Letošní koncerty v zahraničí odstartovala v lednu velkolepá benefice v jednom z nejslavnějších koncertních sálů na světě, v newyorském Carnegie Hall. Jak je známo, v americkém svatostánku hudby koncertují světové špičky. V roce 2000 zde vystoupil například i Karel Gott, který na svém druhém, zdejším koncertu, v roce 2005, přizval na pódium i Helenu Vondráčkovou.
Ale nevšední lidský příběh “znovuobjevení” unikátní tvorby Vadima Petrova začal již v roce 2014.
Co vás inspirovalo k tomu, abyste v listopadu roku 2014, na vlastní náklady vydaly jeho samostatné CD s názvem Tarantela a poté začaly organizovat i koncerty na jeho počest v pražském Obecním domě? – položila jsem první otázku Lindě a paní Taťjáně.
Linda: Řekly jsme si s mámou, že k osmdesátinám dědy mu připravíme originální dárek: vydáme CD s jeho skladbami. Děda v té době už byl dávno v důchodu, užíval si třeba, že se může starat o svoji zahradu a už s žádným koncertem nepočítal.
Taťjána: Poté, co jsme natočily jeho skladby s orchestrem v pražském Rudolfínu, jsme se s Lindou rozhodly, že nově vzniklé CD by chtělo i pokřtít. Nejlépe na koncertu, kde bychom představili posluchačům i jeho sklady. Ale než jsme se pustily s Lindou do příprav zmíněného CD, samozřejmě jsme musely tátu obeznámit s našim záměrem.
Prozradíte, jak přijal pan profesor váš nápad?
Linda: Dědu to ohromně dojalo a měl z toho samozřejmě velikou radost 🙂
Taťjána: Táta v té době již téměř deset let nepsal žádnou muziku. Zastává totiž názor, že každý člověk má svůj potenciální vrchol a po jeho dosažení přichází pro umělce nejtěžší rozhodnutí – v nejlepším včas přestat… Ale my jsme ho s Lindou “probudily” a začal i s mámou s námi spolupracovat nejen na přípravách výše uvedeného CD, ale i na třech koncertech na jeho počest v Obecním domě, v Praze.
Všechny zmíněné tři pražské koncerty byly mimořádně úspěšné. A 15. ledna tohoto roku, ve výše uvedeném Carnegie Hall, začala série zahraničních koncertů, kde byly a ještě budou na programu i krásné skladby pana profesora Petrova. Ale byl to již druhý koncert v Carnegie Hall, na kterém hráli jeho hudbu. Kdy a která jeho skladba zazněla zde poprvé?
Linda: Bylo to vloni, v listopadu a jednalo se o jeho skladbu Jana Eyreová. Měli jsem s celou naší rodinou ohromnou radost, jak ji lidé v Americe přijímali. Další koncert v Carnegie Hall se konal 15. ledna 2019, kde byla na programu jeho další krásná skladba, Nokturno in G.
O jaký koncert se jednalo tentokrát?
Linda: Ve zmíněném americkém svatostánku hudby se odehrál benefiční koncert organizovaný orchestrem United Nations, OSN, s klavíristkou Brendou Vongovou a sólisty Newyorské filharmonie. Zmíněný koncert, který podpořil léčbu nemocných rakovinou, v nemocnici Mount Sinai, v New York City, se konal pod patronací světoznámého dirigenta, Jaap Van Zweden. Byli zde přítomní i významní představitelé newyorské hudební společnosti. Z tohoto koncertu bude i CD, které poslouží k muzikoterapii onkologicky nemocných lidí. Na programu byly kromě dědovy skladby i skladby takových velikánů, jako je Ludwig van Beethoven, George Frideric Händel a Franz Schubert.
Jak přijalo americké publikum slavné Nokturno in G?
Linda: V sále, který byl zaplněný do posledního místa, zazněly velké ovace publika 🙂 Jsem velice pyšná na dědovu hudbu a na to, jak ji lidé přijímají.*heart*
Kde a kdy bude další koncert v zahraničí, na kterém opět zazní i nádherné skladby Vadima Petrova?
Taťjána: Velmi se těšíme i s Lindou a celou naší rodinou na koncert v Lincoln Centru, v New Yorku (Lincoln Center for the Performing Arts), který se bude konat 6. dubna 2019. Bude to opět dobročinný koncert pod patronací starosty New Yorku, Billa de Blasio.
Přejeme i nadále hodně úspěchů krásným skladbám Vadima Petrova i ve světě*heart*
Eva
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account