Rostlinné mléko je alternativou mléka kravského. Není jenom pro vegany a vegetariány nebo jedince trpící alergií na laktózu – mléčný cukr nebo kasein – mléčnou bílkovinu. Je pro každého, kdo chce zkusit něco jiného, a dodat tělu dávku rostlinných živin.
Dle toho, z čeho je rostlinné mléko vyrobeno nabízí celý komplex vitamínů, minerálů a nenasycených mastných tuků. Většinou jsou rostlinná mléka přirozeně bezlepková a neobsahují cholesterol. Mj. jsou i zdrojem vlákniny.
Rostlinná mléka mají přirozeně nasládlou chuť, je to dané obsahem sacharidů. Rozhodně by však do mléka neměly být sacharidy přidávány uměle. Ne všechna rostlinná mléka, která se dají pořídit v obchodě, nabízejí prospěšné složení. Přídatné cukry ani další aditiva nejsou žádoucí, přesto je můžeme ve složení najít. Řešením je vlastní domácí výroba rostlinného mléka, kdy si sami přesně určíme složení a navíc i ušetříme nějakou tu korunu.
Jak na to? Jak si doma vyrobit rostlinné mléko z oříšků nebo semínek?
Rostlinné mléko se vyrábí z oříšků nebo semínek. Ta se nejprve máčejí ve vodě. Tím změknout a současně se zvýší jejich stravitelnost. Lépe se pak také mixují.
-
Takže nejprve dejte na noc namočit oříšky nebo semínka, poté slijte vodu a ještě jednou propláchněte.
Pak oříšky či semínka vložte do mixéru a řádně rozmixujte s vodou. Obecně budete potřebovat asi 100 g oříšků či semínek na jeden litr vody.
Nakonec nezbývá než rozmixovanou směs přefiltrovat, jedině tak lze získat jemné mléko, bez pevných částeček.
Rostlinné mléko se dá filtrovat přes bavlněnou tkaninu, čajový filtr nebo speciální sáček určený pro přípravu rostlinného mléka.
Aby mléko bylo co nejjemnější, filtruje se hned několikrát.
Uchovává se v chladničce, kde vydrží cca 3 dny.
Pevné zbytky semínek a oříšků se dají dále využít v kuchyni, třeba při přípravě nejrůznějších dezertů.
Z čeho rostlinné mléko vyrobit?
Rostlinné mléko lze vyrobit z nejrůznějších oříšků a semínek, například mléko mandlové, kokosové, ořechové, oříškové, pistáciové, konopné, mléko ze semínek chia aj.
Rostlinné mléko však může pocházet i z obilovin (při domácí výrobě je potřeba obiloviny nejprve povařit), například mléko ovesné. Existuje i mléko čirokové, jáhlové, pohankové nebo rýžové – to se dá vyrábět ze sušené, předem namočené rýže, ale i vařené rýže.
Jak na to? Jak si doma vyrobit rýžové mléko?
Připravíme si 100 g sušené rýže, například jasmínové. Rýži povaříme spolu s řaso nori, která zvýrazní chuť mléka. Vaříme 15 – 20 minut, poté vodu slijeme. Rýži poté rozmixujeme s litrem studené vody. Přidáme špetku soli. Pokud je rýže s vodou jemně rozmixovaná, není potřeba ji filtrovat, rýžové mléko je hotové! Před použitím je třeba ho vždy řádně protřepat. Uchovává se v chladničce.
Rýžové mléko se dá dochutit sladkou vanilkou nebo hřejivou skořicí, záleží na tom, co s ním zamýšlíte.
Rýžové mléko je lehkým nápojem, který obsahuje minimum tuků. Je bohatým zdrojem sacharidů a pyšní se i obsahem minerálních látek. Jeho výhodou je neutrální chuť, která se dá využít ve sladkých i slaných variacích. Nachází široké využití, obdobně jako klasické kravské mléko nebo jiná rostlinná mléka.
Recept: cuketovo-ovocné lívance bez lepku, bez mléka bez vajec
-
Připravte si lívance, na které nepotřebujete klasickou mouku – využít se dá bezlepková kukuřičná mouka.
Kravské mléko lze nahradit mlékem rostlinným, například mandlovým.
Místo vajec využijete mletá lněná semínka, která vytváří lepivý sliz.
Ke slazení se uplatní stéviové kapky, příp. banán.
Konzistenci a zajímavou chuť dá lívancům cuketa.
A vše završí lahodné lesní ovoce.
Jak na to? Recept na cuketovo-ovocné lívance najdete tady.