Revoluce ve výpěstku orchidejí: Objevujeme plnou vodní kulturu (FWC)
Zdravím všechny milovníky orchidejí!
I já se řadím mezi ty, kteří kouzlu orchidejí podlehli. Do doby, než jsem dostala svou první, tak mě ani nenapadlo si nějakou koupit a taky jsem nechápala, co na nich lidi vidí. Ano, květy jsou krásné, jenže jakmile odkvetou, tak po nich zůstane jen ta “zelená část”. Jenže jakmile jsem od své tehdy budoucí tchýně jednu dostala, tak jsem brzy pochopila, proč je lidi tak zbožňují. Nejen, že ty květy jsou opravdu překrásné a jejich variací je spousta, ale většinou i dlouho kvetou a po jejich odkvětu člověk zase čeká na to, kdy vyraší nový stvol, ze kterého budou nové květy. A když se tak stane, tak je to krásný pocit. 🙂 Alespoň já to takto mám.
Teď ale k tomu cizímu slovu – Full Water Culture (FWC). Na tento pojem jsem narazila náhodou na YouTube, když jsem se kochala záběry orchidejí jiných nadšenců. Zatím mám jen pár druhů orchidejí (nejčastěji zastoupené jsou Phalaenopsis a Oncidium), ale ráda bych i jiné. Troufám si říct, že nastudováno ohledně správného pěstování a všeho okolo mám dost. Mým orchidejím se celkem dařilo, ale pořád jsem nebyla úplně spokojená. Když v tom na mě na internetu vykoukla zvláštní technika pěstování. Pro mě tehdy zvláštní, kterou jsem nikdy předtím neviděla. Orchideje většinou pěstuju ve směsi kokosových chipsů a piniové kůry, tak ať je co nejvzdušnější substrát. Do plastových květináčů jsem si i udělala extra díry, aby byla zaručená dostatečná ventilace. Ale nyní jsem objevila techniku pěstování orchidejí jen ve vodě! Ano, čtete správně. Nic víc, nic míň. Jak jednoduché. Prostě si vezmete nějakou průhlednou nádobu (mám to raději, jelikož vidím kořeny a jakýkoliv pokrok, popř. jestli je něco špatně) a dáte do ní orchidej. Nádobu samozřejmě přizpůsobíme stavu kořenů. Mělo by platit pravidlo, že voda by měla být v 1/3 nádoby. Samozřejmě pokud nejsou žádné kořeny, tak doplníme vodu co nejvýše, aby alespoň malá část byla v ponořená nebo alespoň v blízkosti vody. Já používám vodu odstátou, ale normálně z kohoutku.
Nechci se nijak chválit, to vůbec ne, nejsem žádná specialistka, ale po cca dvou týdnech od změny pěstování svých orchidejí vidím veliký pokrok. Rostou mi nové kořeny, i listy a dokonce se mi na těch orchidejích, které byly téměř bez kořenů a myslela jsem si, že je asi nezachráním, začaly tvořit pomalu, ale jistě, nové zelené hlízy. 🙂 Pořád kolem nich chodím a mám z toho velikoku radost. Hlavně vůbec nechápu, že to funguje tak rychle. 🙂
Velikým plusem této vodní kultury je fakt, že se tam nedrží žádný škodlivý hmyz, jelikož většinou jsou v substrátu schovaní a uvnitř mohou požírat kořeny. To se v této technice neděje. Jediným problémem může být fakt, že rostlinu ponoříte až moc do vody a ta by pak mohla začít hnít. Takže raději méně a sami po čase zjistíte, zda to rostlině stačí či nikoliv.
Existuje také pojem Semi Water Culture, což znamená, že děláte to stejné, co u FWC, jen s tím rozdílem, že orchidej necháte ve vodě dva dny a potom vodu vylijete, čili že cca tři/čtyři dny budou v nádobě bez vody. A tak stále dokola. Někomu vyhovuje více tento styl, pro mě je zatím vyhovující FWC.
Ve fotogalerii můžete vidět, jak FWC vypadá a jak se na mých orchidejích vytvářejí nové listy či kořeny.
Přeji vám všem krásný den a pokud byste měli zájem o článek, jak se o ně starám, tak dejte vědět v komentářích.
Vaše Míša 🙂
Zdroj foto: Pixabay.com