Přechod k přirozenému stravování: Jaké jsou výhody a jaký má vliv na naše zdraví
Cílem tohoto způsobu stravování je zachovat maximální hodnotu potravin, jak z hlediska výživy, trávení, působení na tělo i mysl člověka.
Základní myšlenka je velice jednoduchá – jíst takovou potravu, která nebyla tepelně (ani chemicky, atp.) upravovaná, v takovém stavu, aby si uchovala svoji přírodní strukturu.
Například u ovoce a zeleniny obvykle snadno poznáme, zda je čerstvé, povadlé, či zkažené. Také je nám zřejmé, že když je například rozkrojíme či nastrouháme, rychle se začne kazit. Představte si například, jak dlouho vydrží nastrouhané jablko. Obdobné jevy nastávají i v dalších potravinách, například když rozemeleme obilí na mouku, nasekáme ořechy, umeleme mák, a podobně. Proto při přirozeném stravování používáme tyto postupy buď těsně před jídlem, nebo některé potraviny připravujeme speciálními způsoby, které naopak zvyšují jejich hodnotu. Příkladem je máčení či klíčení semínek.
Lidský organismus je přizpůsoben a vyladěn na potraviny v takovém stavu, jak se vyskytují v přírodě. V průběhu historie člověk vyvinul mnohé postupy, jako například vaření či pečení, které původně sloužili k tomu, aby mohl potraviny déle skladovat, případně živit se i tím, co není v původním stavu jedlé (příkladem by mohly být fazole). Tyto úpravy ale přitom přírodní produkty výrazně poškozují, například:
-
již kolem teplot 50-60°C dochází ke zničení velice důležitých enzymů, které se přemění na obyčejné bílkoviny
-
dochází ke změně struktury jídla; zatímco čerstvé potraviny obsahují dostatek vlákniny a samy čistí trávicí soustavu, vařené, či jinak takto upravené jídlo naopak ulpívá na sliznicích a působí jejich poškození
-
u většiny potravin také dochází k tomu, že modifikuje struktura cukrů, ty se do krve rychle vstřebávají, což nepřirozeně zatěžuje vnitřní orgány jako jsou játra či slinivka břišní
-
tepelnou úpravou vznikají látky, které jsou pro lidský organismus patologické či nadbytečné, a buďto se ukládají v těle (vznikají například nadbytečné tukové tkáně – člověk tloustne) nebo zatěžují vylučovací orgány (příkladem může třeba být vařené zelí)
Při přirozeném způsobu stravování již během několika dnů dochází k detoxifikaci organismu, očistě trávicí soustavy a nastartování regeneračních procesů. Postupem doby se tělu takto umožní zbavit se nežádoucích látek a postupně se obnovovat. Tím, že přijímáme takovouto kvalitní potravu, jen využijeme přirozené samoléčící schopnosti, které jsou organismu při konvenční stravě nedostupné. Postupně mizí akutní i chronické nemoci, člověk se stává odolným a výkonným. Mezi projevy, které jsou patrné i na venek, patří například:
-
nabytí optimální hmotnosti, a to oběma směry, podle toho, zda nám schází či přebývá
-
projasnění očí, tváře
-
vyčištění, vyhlazení a zpevnění kůže i vlasů
-
zpevnění zubů i dásní, ústup zánětlivých problémů
-
zlepšení trávení, lepší funkce vnitřních orgánů
-
větší fyzická zdatnost a vytrvalost
-
lepší psychická odolnost
Tento způsob stravování je naprosto přirozený, a lze takto jíst neomezeně dlouhou dobu. Toto také potvrzují jak české, tak zahraniční zkušenosti. Uvědomme si, že jíme tytéž potraviny, které se běžně vaří, pečou, atd., jen v čerstvém stavu.
Zdroj foto: Pixabay.com