Síla střevního mozku: Co to znamená pro vaše duševní zdraví
Střevo – náš druhý mozek. Víte, že každý člověk má dva mozky?
Poprvé jsem se tímto termínem setkala díky své příbuzné, lékařce, když jsem s ní něco řešila, napsala mi tehdy – Stress zejména psychický je velmi imunosupresivní, snižuje celkovou imunitu, to je známé. Je daleko nebezpečnější než fyzické strádání (pokud nejde o smrt hladem). Největší imunitní orgán je lymfatická tkáň ve střevě a ta má přímé spojení s mozkem. “Střevo – náš druhý mozek”. Což mě překvapilo.
Dnes jsem si na to z jiných důvodů vzpomněla a možná někdo neví, ale na to téma existují i různé knihy.
Vaše myšlení chování a náladu mohou ovlivnit vaše střeva, mají doslova vliv na duševní zdraví. Úzkost, deprese, neurologické problémy a mnoho dalších má svůj původ ve střevech.
Mimochodem mozek a střeva se během prenatálního vývoje plodu vyvíjí z naprosto stejného typu tkáně a po celý život pracují jako tandem, kdy jeden ovlivňuje druhý a naopak.
Každý má dva mozky – věděli jste to?
Střevní mozek
Jsme řízeni břichem: naše intuice a naše inteligence, zdraví a nemoci, ať jsme šťastní, nebo smutní – to vše pochází z břicha. Odpovědný je za to střevní nervový systém: síť, která prochází celou střevní stěnou a vytváří náš střevní mozek.
Slaďte oba své mozky v harmonicky fungující systém
Joachim Bernd Vollmer objasňuje úžasné spojení mezi střevem a zdravím, metabolismem a psychikou a otevírá nové možnosti léčby pro běžná onemocnění, jako jsou potravinové intolerance, syndrom dráždivého tračníku nebo deprese. Pomocí praktických tipů se naučíme použít moudrost našeho břicha a harmonizovat tak své tělo, mysl a duši.
Dokonce se hovoří o „enterickém (vegetativním) nervovém systému“ jako o druhém mozku. Je totiž zřejmé, že se ve střevě nachází řídící středisko velice komplikovavé trávicí činnosti, ale je i zdrojem řady psychoaktivních látek, které ovlivňují náš duševní stav.
Když Vám tedy někdo řekne, že jste střevo, není to spíš lichotka…? *smile*
Foto: Amanda