Pampeliška: Od kořene po květ – Jak ji využít pro vaše zdraví

Pampeliška – správně nazývaná smetánka. Ve škole jsme se učili smetánka lékařská. Pampelišek, které rostou na našem území je několik druhů. Po pravdě v nich nedělám rozdíl.

Kdo bude pečlivě bádat, všimne si drobných rozdílů. Osobně jsem vyzkoušela všechny dostupné druhy a žiju 🙂

Pampeliška je úžasná rostlinka, měli bychom se jí klanět. Kromě semen se dá celá použít.

Z jara, když začínají rašit, jsou vhodné mladé lístečky. Jsou jemně nahořklé. Čím menší a mladší, tím míň hořké, čím větší a starší, tím silnější. Pokud jste citlivější, zkuste to s jedním lístečkem denně.
A proč?
Vaše játra vám za to poděkují.

Naše játra bývají přetížena a oslabena vlivem znečištěného životního prostředí, nevhodné stravy plné chemických přídatných látek, se kterými si naše tělo moc neví rady a hlavně díky naší mysli. To, jak jsme byli vychovávaní, čemu jsme věřili, jak jsme žili, to vše má vliv na naše játra. Kdo se často zlobí, mívá problémy se žlučníkem i s játry. “Ten mi hnul žlučí” slýchávala jsem od babičky už jako malá holka…Taky to, že na žlučník brala choladol (nebo tak nějak).

Léčivá pampeliška

Ale dnes tu nebudu vysvětlovat vznik a příčinu nemocí, dnes tu prezentuji skvělou a léčivou pampelišku.
Při akutních problémech s játry, která se může mimo jiné projevovat i pobolíváním na pravé straně podbřišku, můžete zkusit požvýkat stvol pampelišky. Jeho hořkost je silná, proto i jeho účinnost je rychlá. Čím víc hořčinů do těla dostáváme, tím snadněji si játra poradí s odstraněním nepatřičných látek.

 
Květy pampelišek jsou vhodné pro výrobu medu. V zimě ho ocení nejen děti. Natrháme alespoň 250 pampeliškových květů, omyjeme a naložíme do 2l vody. Můžeme nechat marinovat, med je pak silnější, kdo chce, vaří hned spolu s bio citronem (nebo velmi dobře omytým obyč) nakrájeným na plátky. Dejte pozor na pecky z citronu, jinak by med mohl nahořknout.
Vaříme nejméně 15 minut. Necháme stát přibližně 24hodin.
 
Druhý den přecedíme, vymačkáme co to jde, přisypeme hnědý třtinový cukr – já dala 0,7 kg. Můžeme přidat šťávu z 1-2 pomerančů. Opět přivedeme k varu a necháme probublávat 1,5-2 hodiny. Jde nám o redukci tak, aby výsledná tekutina byla co nejpodobnější medu.
Když jsme s jeho konzistencí spokojeni, naplníme do předem vymytých skleniček, můžeme sterilovat, popíšeme a máme vzpomínku z léta.
Med nám takhle vydrží i několik let.

A teď kořen – ten jsem osobně ještě nezkoušela, ale o jeho léčivých účincích vím už několik let. Pokud máte na zahrádce velkou úrodu pampelišek, můžete to zkusit. Kořeny pampelišek velmi dobře omyjete, nakrájíte na malé kousky, osušíte a pražíte na sucho na pánvi. Je třeba dávat pozor, aby se kousky nespálily, jinak budou hořké. Ztmavlé černé kousky raději vyhoďte, zbytek pomelte na mlýnku na kávu. Z takto připravené drti můžete připravovat “kávu”. Zbylý prášek uschováme ve skle v tmavé místnosti. Je třeba dbát, aby nenavlhl.

Celkově pampeliška podporuje látkovou výměnu, napomáhá očistě celého těla, je pomocníkem při onemocnění jater, čistí pleť, léčí ekzémy, pomáhá zbavit žlučníkových i ledvinových kamenů, posiluje žaludek, trávení. Správně usušené lístky, které by měly zůstat zelené, se přidávají do čajových výluhů.

Smetánku používali už v antických dobách, mléko z pampelišek aplikovali na fleky a skvrny na kůži.

Sama jsem si vyzkoušela účinky smetánky. Někdy se stane, že se člověk nacpe těžkým jídlem a až poté, kdy se cítí slabý a unavený si vyčítá, proč to jedl. I v takových chvílích stačí vyjít ven a najít první pampelišku, sníst stvol, pár lístků. Úleva je téměř okamžitá.

Přeji vám příjemné poznávání naší malé, leč tak významné, české bylinky.

Krásný den všem,

Jolana

Zdroj foto: Pixabay.com
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account