Čínská medicína vnímá člověka jako celek, jeho vnitřní i vnější vazby.
S čínskou medicínou máme blahodárné zkušenosti i s mojí dcerou, Kristínou. Naše úžasná paní doktorka, MUDr. Dagmar Komárková a její skvělý tým odborníků na Klinice čínské medicíny Inspirita, v Praze, (www.inspirita.cz) již čtrnáct let navrací lidem zdraví pomocí akupunktury, bylinek a celkové úpravy životného stylu. Požádala jsem paní doktorku Komárkovou, vedoucí lékařku zmíněné kliniky, aby představila našim čtenářkám tento nesmírně účinný léčebný systém.
Paní doktorko, co je čínská medicína?
Je to nejstarší léčebný systém na světě. Udává se, že je až 4 000 let stará – je tedy časem více, než prověřená.
Jaké jsou její hlavní principy?
Čínská medicína vnímá člověka jako celek, jeho vnitřní i vnější vazby. To neznamená jen skutečnost, že v našem těle spolu všechno souvisí a navzájem se ovlivňuje, ale také to, že člověk je součástí přírody, se kterou je velmi těsně spjat. Dalším principem čínské medicíny je, že neléčí pouze symptomy, ale řeší skutečnou příčinu nemocí – jde tedy k jejím kořenům. Proto bývají její výsledky dlouhodobé. Velkou výhodou přitom je i fakt. že nezatěžuje člověka chemií a používá čistě přírodní metody léčby.
Co je to qi? A co znamenají pojmy yin a yang?
Podle základního konceptu čínské medicíny je všechno bytí qi – tedy vitální síla, životní energie, která je podkladem všeho hmotného i nehmotného. Je to základní substance, ze které je složen celý náš život ve všech jeho podobách. Tato substance se dělí do dvou polarit – yin a yang. Yin a yang jsou ve vzájemném protikladu (noc a den, dole a nahoře, země a nebe). Prvé se nemůže být bez druhého, jinak by pojem sám ztratil smysl. Nemůže existovat plnost, když není prázdnota. Nemůže být krása, pokud není ošklivost… Yin a yang mají úplně opačné vlastnosti, ale nemůžeme je od sebe oddělit, v jednom je zárodek druhého. Nejsou věci čistě yangové nebo čistě yinové, jen více yangového nebo yinového charakteru.
Jaké jsou metody vyšetřování podle čínské medicíny?
Čínská medicína používá 4 základní diagnostické metody:
1. Zrak – tedy pozorování těla, obličeje, kůže, barvy, pohybů… Patří sem také pozorování jazyka, ze kterého můžeme vyčíst o zdravotním stavu pacienta skutečně mnoho.
2. Sluch – naslouchání hlasu, dechu a kašli.
3. Dotazování je v tradiční čínské medicíně velice obsáhlé. Pacientům pokládáme řadu otázek na bolest, chlad, horkost, pocení, spánek, trávení, vyměšování… Zajímají nás i emoce, rodinné zátěže, stresové situace, se kterými se člověk v životě setkal a setkává. Vyptáváme se také na stravovací návyky a preference, pohybové aktivity a celkový životní styl.
4. Pohmat těla a vybraných akupunkturních bodů, které nás upozorňují na možný problém v dané oblasti. Řadíme sem rovněž pohmat pulsu, což je jeden z nejdůležitějších diagnostických pilířů čínské medicíny.
Jak dlouho trvá vstupní vyšetření nového pacienta na vaší klinice?
Trvá to jeden a půl až dvě hodiny.
Jaké hlavní léčební metody používá čínská medicína? Co je akupunktura?
Čínská medicína má 5 pilířů – akupunkturu, fytoterapii, masáže tuina, cvičení qigong a dietetiku.
Akupunktura je napichování tenkých jehel do přesně lokalizovaných míst (akupunkturních bodů) a tím ovlivňuje průtok energie v organismu, tedy harmonizace rovnováhy yin-yang. Je to metoda účinná, bezpečná, zcela bez vedlejších účinků, která působí léčebně i preventivně.
Fytoterapie využívá čínské byliny ve formě odvarů, prášků anebo tablet. Je to nejpropracovanější systém použití bylinné terapie na světě. Pracuje s tisíci let ověřenými bylinnými recepturami, které jsou vyváženě sestavené a prověřené na obrovském vzorku populace.
Masáže tuina využívají systému akupunkturních drah a bodů. Vyrovnávají svalové napětí a upravují poruchy pohybového aparátu, odstraňují stres a emoční nerovnováhu, navozují tělesnou i psychiickou pohodu.
Léčebné cvičení qigong zahrnuje správné dýchání a nenáročné pohyby vytvořené pro otevření, uvolnění a propojení těla. Ovlivňuje volný a harmonický pohyb Qi, životní energie a navrací tak tělo a mysl do rovnováhy.
Dietetika rovněž využívá principy tradiční čínské medicíny. Tvoříme tak našim pacientům stravovací plány podle jejich konkrétní diagnózy a daného konstitučního typu, stanovujeme vhodné i nevhodné potraviny a upravujeme jejich jídelníček i podle ročního období. Spadají sem i programy na redukci váhy za pomocí ušní akupunktury.
Pro koho je určena čínská medicína a v čem spočívá její hlavní přínos?
Čínská medicína je určena pro každého, kdo chce udržet své tělo i mysl v harmonii a v rovnováze. Je to ucelený systém péče o zdraví, který nezatěžuje organismus chemií a proto je velmi bezpečný a účinný. 🙂
Pokud se zajímáte o čínskou medicínu, srdečně vás zveme na naši druhou inspirativní besedu:
29. 3. od 17:30 do 19:30 hodin v Pracovně ŽENY s.r.o, Karlínské nám. 6, na které bude našim hostem paní doktorka Dagmar Komárková.
Zdroj foto:Pixabay.com