Kdo chce být moderní, musí být radiokativní
První pokusy přinesly skvělé zjištění: jáchymovská radioaktivní voda opravdu zaháněla bolest, osvěžovala aRelaxace v lázních léčila. V roce 1905 předložili vídeňští fyzikové důkaz: jáchymovská voda obsahuje radon – plynný rozpadový produkt radia. Rok poté v Jáchymově vznikly první radonové lázně na světě a poblíž staré továrny na uranové barvy vyrostla lázeňská čtvrť. Návštěvníci si dopřávali radonové koupele, obklady, ozáření i injekce, pivovar vařil Radium-Bier, sodovkárna stáčela Radium-Perle a jako suvenýr si uzdravení hosté mohli odvézt St. Joachimsthaler Radium-Seife z místní továrny na mýdlo. Radiová móda zkrátka opanovala svět.

Tím, kdo překvapivě neprojevil takové nadšení, byla samotná Marie Curie-Sklodowská, která navštívila své osudové město v červnu 1925. Prohlédla si státní uranovou továrnu, sfárala do dolu Svornost, seznámila se s provozem lázní a nechala si vysvětlit medicínské aplikace radia. Příliš ji neuspokojily, ba dokonce před některými přímo varovala – ostatně sama v té době už měla nepříjemné zdravotní problémy, způsobené právě letitým radioaktivním zářením.

Dvojnásobnou držitelku Nobelovy ceny za fyziku a chemii v Jáchymově dodnes připomíná lázeňský park, základní škola i naučná radonová stezka, která od muzea vede po úpatí okolních svahů až k lázeňskému domu Radium Palace. Její jméno nese i jeden z pramenů radonové vody, vyvěrající půl kilometru pod zemí v dolu Svornost. Místo, kde se před pěti sty lety pod dohledem svaté Barbory činili horníci, se tak stalo zásobárnou “živé” léčivé vody pro zdejší lázně a novým “stříbrným” dolem starého hornického města.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account