Jižně od obce Štětkovice ve středních Čechách a zhruba 10 km východně od Sedlčan najdou ti, kteří hledají osvěžení v horkém letním dni, zatopený lom Bořená Hora.

Od 20. do 70. a pak ještě krátce po restituci, v 90. letech 20. století se tady těžila žula. Namodralý, středně zrnitý sedlčanský granit byl převážně využíván jako pomníkový a dlažební kámen. Byl použit též při stavbě kostela Nejsvětějšího srdce páně v Praze na Vinohradech, kasáren v Rakovníku a mostu ve Veselí nad Lužnicí.

 

Dnes si tu na své přijdou příznivci koupání a relaxace v nádherné přírodě. Štětkovický lom je oblíbený také potápěči, které sem láká potopený vrtulník, ale i vrak nákladního a osobního auta. V nabídce jsou ponory s průvodcem včetně zapůjčení veškerého vybavení. Kdo by chtěl raději zůstat nad hladinou, může si pronajmout stand up paddle board.

U vody jsou k dispozici občerstvení s posezením a samozřejmostí je i sociální zařízení.

Až k lomu se dá dojet autem, ze Štětkovic je to kolem Macháčovského rybníka asi kilometr pěšky. Lom je oplocený a po skončení provozní doby se uzavírá a není přístupný! Poslední návštěvník je vpuštěn nejpozději do 18 hodin! Sledujte aktuální provozní dobu na stránkách potya.cz.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account