Když Hudlenka psala o kapličce u Andělské Hory, připomenula mi jednu památku právě z Vojenského újezdu Hradiště. Zapomenutou, kam se skoro nikdo dlouhá desetiletí nedostal.
Současný kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož přestavba proběhla v letech 1729 až 1732, tak stojí na základech původní stavby. Přestavět jej nechali Černínové, a to podle projektu předního českého barokního architekta Františka Maximiliána Kaňky. Údajně se jedná o jeho největší realizovaný církevní projekt. Ke kostelu přiléhala dodnes patrná fara, márnice a hřbitov.
V souvislosti se začleněním Svatoboru do Vojenského újezdu Hradiště v roce 1953 byl kostel církvi zabaven. Sloužil vojenským statkům jako sklad řepky. V roce 1966 byl zapálen a po tomto požáru opuštěn.
Cenné barokní zařízení bylo přeneseno do kostelů v Chlumu Svaté Máří a Karlových Varech-Rybářích, Dvoumanuálové varhany s osmnácti rejstříky stály na kruchtě a pocházely nejspíš z roku 1735. Později byly doplněny o novou skříň a v letech 1762–1767 upraveny a dozdobeny do podoby zeleně a červenohnědě tónovaného žilkovaného mramoru. Roku 1762 byly přepracovány varhanářem Johannem Leopoldem Rauschem z Plzně. V letech 1959–1960 byly převezeny varhany údajně do pražského Klementina. Barokní socha sv. Jana Nepomuckého od fary přenesena do Andělské Hory.