Jak je tomu v posledních letem zvykem, přešlo horké léto rovnou do chladného a deštivého podzimu. Samozřejmě, podzimní rovnodennost je okamžikem změn a neměli bychom se proto divit. Většinu z nás nicméně prudké změny počasí nepříjemně překvapily a krom povodní bohužel přinesly také vlnu infekčních nemocí a nachlazení.

Matka příroda tu opět jednou potvrzuje, že lidem umí nabídnout to, co právě potřebují. V čase přechodu z léta do podzimu se sklízí jeden ze zlatých pokladů našich krajů – cibule. Cibule patří k nejčastěji používaným a nejuniverzálnějším zeleninám. Krom toho, že tvoří základ většiny běžných pokrmů, je známá také jako léčivka a sloužila i k ochraně domácnosti, zejména před viry – a účinky černé magie.

Cibule obsahuje důležité vitamíny, minerální látky, ale také enzymy a glykosidy. Její silice mají dezinfekční účinky. Působí proti nachlazení, je vynikajícím prostředkem proti kašli, chrapotu a zahlenění při virózách, zánětu průdušek a angíně a při plísňových onemocněních dýchacích cest. Užívá se ve formě čerstvě vymačkané šťávy, protože se však jedná o lék pro silné nátury, doporučuje se obvykle přidávat do čaje. Cibulová šťáva se při rýmě kape do nosu, při ušních potížích do ucha, dušená cibule se v hadříku přikládá na krk při angínách, zduřelých uzlinách nebo na hrudník při úpornějších kašlích.

Foto: se souhlasem Akademie léčivé výživy

Jemnější variantou je sirup vzniklý prosypáním tenkých koleček cibule práškovým cukrem, který se podával zejména dětem trpícím kašlem. K prevenci chřipky se osvědčilo nechat v místnosti několik neloupaných cibulí. Přes slupky se velmi jemně odpařuje silice, která podobně jako vonnější eukalyptová nebo výraznější česneková stimuluje v průduškách produkci očistného hlenu vyplavujícího viry přes jícen do žaludku.

Každá hospodyně ví, že krájení čerstvé cibule se musí oplakat. Tepelně upravená cibule však ztrácí palčivost a díky rozložení škrobů a jejich následnému mírnému zkaramelizováním získává neobyčejně lahodnou chuť. Dozlatova osmažená cibulka mění každé běžné jídlo v pochoutku, na niž vzpomínáme ještě po létech, a přiměje pozřít “zdravé” obiloviny a bezmasé pokrmy i zarputilé odpůrce alternativních způsobů stravování.

Takže, milí, nezoufejte. Přidejte prostě do jídla cibuli a těšte se ze všeho, co přináší další část roku. Třeba u příležitosti cibulových slavností, které se tradičně pořádají v mnoha místech u nás i u našich blízkých sousedů. Oslavy podzimní rovnodennosti jsou tradičně příležitostí radovat se ze všeho, co se nám letos doposud povedlo, poděkovat životu za vše, co nám přinesl, lidem za jejich účast, zájem a přátelství. Ale také zastavit se a uvidět, čeho se raději vyvarovat, do čeho se už nepouštět a co by ještě chtělo dotáhnout. Čas na to zatím ještě máme. A vzhledem k tomu, že to svatováclavské babí léto nakonec přece jen nejspíš přijde, ani se u toho nemusíme balit do mnoha vrstev jako ta příslovečná cibulenka.

 

Text: Akademie léčivé výživy

Foto: se souhlasem Akademie léčivé výživy

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account