Pokojová azalka...nádhera v květu. | Ženy s.r.o.

Barvy bez vůně
Pokojová azalka je většinou označována jako „indická azalka“ (Rhododendron simsii), jež se na rozdíl od japonských azalek nedá celoročně pěstovat venku. První azalky k nám dostaly v 19. století jako vyšlechtěné hybridy.
Boj o přežití
Nevhodné podmínky jsou pro azalku opravdu bojem o přežití, který bohužel často prohraje. Péče o ni nevyžaduje mimořádné dovednosti a znalosti, stačí, dodržíte-li jen několik zásad pro její pěstování. 
Azalka je chladnomilná hlavně v období růstu a tvorby poupat: stačí jí teplota kolem deseti stupňů, jakmile se začnou tvořit poupata, může být teplota zvýšena na dvanáct stupňů, dokud se poupata nevybarví. Máte-li azalku již kvetoucí, pak snese kolem osmnácti až dvaceti stupňů po celou dobu kvetení.
Z toho vidíte, že vyhřátý obývák pro ni není to pravé místo. Lépe jí bude mezi okny nebo v chodbě na okenním parapetu (pokud pod ním není radiátor) a bude spokojená i v zimní zahradě. 
Jak dlouho pokvete?
Od rozvití poupat vydrží pokojová azalka kvést šest až osm týdnů, pochopitelně květy postupně odkvétají a jiné se rozvíjí, dorůstají a také se vybarvují další poupata. Většinou tyto rostliny nejvíc „zlobí“ tím, že shazují listy a poupata, takže na konci zimy zbývá prořídlý, neduživý a skoro holý keřík.
Příčin bývá několik:

    Vysoká teplota v místnosti spolu se suchým vzduchem – nemáte-li jiné místo, zkuste azalku denně rosit na list, nikoliv do květů. Vzdušnou vlhkost můžete zvýšit i tím, že květináč postavíte do ploché misky s oblázky, jež bude naplněna vodou (dno květináče nesmí stát trvale ve vodě).
    Přílišná zálivka (voda zůstává v podmisce), nebo naopak přeschnutí kořenového balu. Azalky jsou poměrně náročné na vodu, a pokud myslíte, že byste jejich potřebu neodhadli, ponořte květináč s rostlinou dvakrát týdně do vody asi na půl hodiny a nechte přebytečnou vodu odkapat.
    Nevhodná voda – rostliny nesnáší vápno, ani upravená pitná voda není nejvhodnější. Dešťová voda (rozpuštěný sníh) jim dělá dobře, nemáte-li však jinou možnost, pak převařte pitnou vodu a přidejte do litru několik kapek octa.
    Přihnojování v zimě – je úplně zbytečné, začněte s ním až během května speciálním hnojivem pro azalky a rododendronyOdkvetla a přežila

    Postupně odkvétající květy odstraňujte: rostlina lépe vypadá a nevysiluje se tvorbou semen. Přestane-li kvést a nevytváří-li už další poupata, postupně zaštipujte nové výhony, aby se keřík rozvětvil. S přesazením spěchat nemusíte, azalkám stačí, když je jednou za dva až tři přesadíte do mělčí, jen o málo větší nádoby.
    Zeminu si kupte speciální pro azalky nebo namíchejte hrubší rašelinu s říčním pískem. Přes léto zalévejte vydatně i dvakrát denně, od září by měla azalka začít tvořit poupata.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account