Zdravě se stravovat znamená také to, že váš jídelníček tvoří sezonní potraviny. Přirozeně totiž dozrávají v našich podmínkách a tělu prospívají, neboť na ně bylo vždy zvyklé. Nemáte-li možnost pěstovat si například vlastní zeleninu, pak se vydejte na farmářské trhy, kde objevíte i produkty živočišného původu z místních chovů. Vášniví houbaři mohou zajít do lesa a určitě i odsud se vrátí s nějakým úlovkem. Sezonní potraviny pak lze kombinovat s těmi, které přes zimu uskladňujeme jako mrkev, celer apod.
Duben je považován za „zelený“ měsíc, proto jsou také aktuálně nejvíce k mání potraviny v této barvě. Patří mezi ně jarní cibulka, polníček, řeřicha, baby špenát nebo divoké bylinky jako například, pažitka, medvědí česnek nebo i obyčejná pampeliška. Dále se již objevují nové brambory a pochutnáte si rovněž na ředkvičkách.
Taková ředkvička je díky své pálivé chuti malým zázrakem pro naše tělo, neboť jej chrání před plísněmi a bakteriemi. Poradí si s jarním nachlazením nebo zažívacími obtížemi. Při výběru dbejte na to, aby listy byly svěží a plody pevné a křupavé. Ačkoliv si na ředkvičkách nejčastěji pochutnáváme jen tak, tedy pouze očištěných a nikterak zpracovaných, dají se skvěle využít také do nejrůznějších receptů, případně skvěle chutnají naložené, proto neváhejte vyzkoušet následující recept. Zároveň obsahuje i inspiraci na to, jak zpracovat ředkvičkové listy.
Rychlé ředkvičkové pickles
Ingredience
4 svazky ředkviček
1 šálek vinného octa
1 šálek vody
2½ lžíce třtinového cukru
1 polévková lžíce mořské soli
½ čajové lžičky pepře vcelku (kombinace různých druhů)
½ čajové lžičky hořčičných semínek
Postup
Ředkvičky rozpulte a rozdělte je do sklenic. Ocet, vodu, cukr a sůl zahřejte v hrnci a míchejte, dokud se cukr a sůl nerozpustí. Vmíchejte zrnka pepře a hořčice a nálevem zalijte ředkvičky. Nechte vychladnout. Nakládané plátky ředkviček budou připravené ke konzumaci druhý den.
Pesto z listů ředkviček
Ingredience
Ředkvičkové listy
1/2 šálku piniových oříšků
1 stroužek česneku
1/4 lžičky mořské soli
Mletý černý pepř
2 lžíce citronové šťávy
1 šálek bazalky
1/4 až 1/3 šálku extra panenského olivového oleje
1/4 šálku parmazánu
Postup
V kuchyňském robotu rozmixujte piniové oříšky, česnek, sůl a pepř. Přidejte citronovou šťávu a znovu pulzujte. Přidejte ředkvičkové listy a bazalku a mixujte, dokud se nespojí. Při stálém míchání přilijte olivový olej a pulzujte, dokud se nespojí. Přidejte parmazán a krátce pulzujte, aby se spojil s hmotou.
Někteří z vás mají možná uskladněny brambory z loňské sklizně, což je skvělé, ale tyto „staré“ brambory se hodí na recepty jako bramborové placky, škubánky apod. S jarem se však začínají objevovat brambory nové, které si skvěle vychutnáte i pouze s máslem a tvarohem, nicméně dají se z nich připravit i jiné báječné pokrmy.
Pečené nové brambory s chilli krabí salsou
Ingredience
500 g očištěných nových brambor
1 větvička rozmarýnu
2 stroužky česneku
2 lžíce olivového oleje
rukola
Krabí salsa
½ šalotky
1 chilli paprička
100 g bílého krabího masa (krabích tyčinek)
2 lžíce extra panenského olivového oleje
½ limetky – šťáva
½ malého svazku koriandru
vločky mořské soli
Postup
Troubu předehřejte na 200 ºC. V malém pekáčku smíchejte brambory, nasekaný rozmarýn, prolisovaný česnek a olivový olej s trochou koření dle chuti. Pečte 50-60 minut dozlatova.
Smíchejte ingredience na salsu a dochuťte ji. Podle potřeby přidejte ještě trochu oleje nebo limetkové šťávy. Brambory dochuťte trochou mořské soli a lžící přes ně přelijte salsu. Podávejte s rukolovým salátem.
Jestli je na jaře něčeho opravdu dostatek, pak jsou to pampelišky. Alergici z nich nejásají, ale kromě toho, že z jejich květů můžete udělat například pampeliškový med a sušený kořen je výtečnou a zdravou náhražkou kávy, dají se dobře zpracovat také listy smetánky lékařské.
Pampeliškový salát
Ingredience
cca 500 g pampeliškových listů
2 lžičky soli nebo dle chuti
1/4 šálku rostlinného oleje
1 stroužek česneku
1/2 šálku cibule
1 malá sušená feferonka
Mletý černý pepř
Parmezán dle chuti
Postup
Listy dobře opláchněte pod tekoucí vodou. Naplňte misku vodou a přidejte 1 lžičku soli, listy ponořte na 10 minut do osolené vody a následně dobře opláchněte. Listy nakrájejte na kousky o velikosti 2 cm. V hrnci přiveďte k varu malé množství vody, asi 1 1/2 šálku, přidejte 1 lžičku soli a pampeliškové listy vařte odkryté asi 10 minut.
Zatímco vaří, rozehřejte rostlinný olej, osmahněte česnek, cibuli a chilli papričku, dokud cibule nezesklovatí.
Listy důkladně osušte a přidejte je do směsi cibule a česneku. Podle chuti osolte a opepřete. Při servírování posypte hoblinkami parmezánu.
Zdroj: Wikipedia Commons, olivemagazine.com, thespruceeats.com
Foto: Shutterstock