Příchodu malého děťátka se jistě všichni nemůžou dočkat. Pokojíček, kočárek, oblečení i plenky ‑ vše nakoupeno a připraveno. Jenže s radostmi z malého drobečka však přichází i starosti, když je třeba rozklíčovat, proč miminko pláče a co tím chce svému okolí sdělit. Málokdo například ví, že i úplně zdravé novorozeně propláče průměrně hodinu až tři každý den, je to totiž jediný způsob komunikace, které miminko v prvních měsících má. Víte, jaké jsou nečastější příčiny pláče?
1. Bolesti zoubků
Obávané bolesti při prořezávání zoubků kolem půl roku děťátka jsou strašákem většiny rodičů. Poměrně často jsou doprovázeny i zvýšenou teplotou a průjmy. Bolesti se dají zmírnit zakoupením gumového kousacího kroužku případně jemnou masáží dásní prstem a bylinkovými čaji.
2. Reflux
Jedná se o samovolný a opakovaný návrat obsahu žaludku, tzv. ublinkávání. Pokud se jedná o výjimečnou situaci a děťátko jinak prospívá, není důvod k obavám. Problém nastává v případě, když dítě zvrací proudem, je neklidné a podrážděné. To už může signalizovat nemoc, kterou není radno přehlížet.
3. Zrychlené dýchání
Na prvním místě je nutno říci, že dítě dýchá rychleji než vy, což je zcela v pořádku. Nicméně pokud se rychlost dýchání ještě zvýší, dýchání je trhavé a dochází až k lapání po dechu, je nutné zpozornět. Může se totiž jednat o záškrt, zápal plic či bronchitidu.
4. Bolavé bříško
Bolest bříška, křeče či prdíky zná téměř každá maminka. Jedná se o typický příznak dětských kolik. Ty mohou být způsobeny intolerancí laktózy, protože novorozenci nemají plně vyvinuté trávení. Naštěstí jsou na trhu přípravky, které dodají chybějící enzym laktázu a vyřeší tak samotnou příčinu vzniku koliky. Vyzkoušejte např. dětské kapičky Coliprev.
5. Horečka
Pokud tělesná teplota u dítěte mladšího půl roku stoupne nad 37,5° C měli bychom být v pozoru. Horečka totiž signalizuje boj těla s infekcí, které rozhodně není radno brát na lehkou váhu. Obzvláště, když se přidají bolesti, křeče, letargie, vyrážka či zvracení, rozhodně neotálejte a vyhledejte lékaře. Jak ale miminku měřit teplotu? Vsaďte na špičkovou technologii a vyzkoušejte bezkontaktní čelní teploměr (např. FamiDoc). Teplotu změříte během vteřiny a přesně!
6. Kašel
U kašle je důležité sledovat celkový zdravotní stav. Štěkavý kašel může totiž znamenat zánět hrtanu, spolu s nachlazením může předznamenávat nachlazení či chřipku, v případě pocitu nedostatku vzduchu a lapání po dechu může znamenat i černý kašel. Děti do 4 let by však léky proti kašli užívat neměly. Pro zmírnění obtíží používejte zvlhčovače vzduchu a dbejte na dostatek tekutin.
7. Vyrážka
Pokud se objeví nepříjemná vyrážka, určitě stojí za zvážení začít používat nedráždivá a hypoalergenní mýdla, začít prát v citlivějším pracím prostředku a dbát na dostatečnou hydrataci pokožky miminka. Pokud vyrážka nezmizí, případně se přidají horečka a puchýře, je nejvyšší čas zajít k lékaři.
8. Zácpa
Frekvence vyprazdňování u miminek je velmi různá, proto o zácpě mluvíme v případě, že je stolice tvrdá s bolestivým průchodem. Doporučováno je přidání více tekutin a vlákniny, případně masáž bříška, která napomůže mechanickému rozpohybování střev.
9. Ucpaný nos
Ucpaný nos je častým projevem při rýmě. Jak si tedy poradit v tomto případě? Ideální je použít zvlhčovač vzduchu a odsávačku hlenů, která uleví. Pokud různé rýmičky a nachlazení řešíte i s většími dětmi, vsaďte na kompresorový inhalátor. Nejlépe takový, který si poradí díky odsávačce i s rýmou! Např. Omron DuoBaby je určený jak pro miminka, tak i pro větší děti. Respirační choroby tak nebudou mít u vás doma šanci!
10. Průjem
Průjem je jedním z nejčastějších dětských onemocnění. Většinou se jedná o následek alergie na některou z potravin, které snědla maminka před kojením. V takovém případě je nutné držet dítě v klidu a hlavně dbát na pravidelný a dostatečný přísun tekutin, aby se předešlo dehydrataci. Pokud se potíže do 24 hodin nezlepší a přidá se horečka či zvracení, zajděte ke svému pediatrovi.
Deset nejčastějších zdravotních problémů miminek
-
Už jste byli letos na motýlech? Navštivte výstavu motýlů Papilonie v Praze.
Eva Kuntová||Rodina a vztahy
Přímo v centru Prahy Na Příkopě se nachází jeden veliký ráj pro všechny děti – hračkářství Hamleys. Kromě velikého...
-
Důvody, proč jít na koncert.
Eva Kuntová||Rodina a vztahy
Návštěva koncertu jako součást vzdělávání dětí Pozitivní vliv hudby na vývoj dítěte je dnes nezpochybnitelný. Nejde jen o vnímání...
-
Bude ze mě MÁMA <3
DominikaHloušková||Rodina a vztahy
Ten okamžik, když zjistíte, že jste těhotná. Že Vám začíná nový život. Nastupujete na mateřskou. Vaše tělo se ze...
-
10 tipů na drobný dárek ke dni matek, který určitě potěší
Veru D.||Rodina a vztahy
Už tahle neděle je ta druhá v květnu. Ta, na kterou čekají všechny maminky: “Vzpomenou si ty moje povedené...
-
KRÁTKÝ BLOG O TOM, JAK UBÍHÁ ŽIVOT
IvanaPitrová||Rodina a vztahy
Máte děti? S nimi prý život utíká nejrychleji. Takhle si večer sedím na chatě a přemýšlím, jak ten čas...
-
Chcete mít úspěšné a bohaté děti? Mluvte s nimi o penězích!
Kateřina Hanáková||Rodina a vztahy
Pohádky a hry jako nástroj pro finanční gramotnost dětí Každý z nás se tak trošku vidí ve svém potomkovi. Někdo...
-
Okoř
Eva Kuntová||Rodina a vztahy
Příběh lásky a tragédie na hradě Okoř: Co skrývá legenda o Bílé paní? „ Na Okoř je cesta, jako...
-
Diagnóza otec, aneb život není peříčko
BarboraVajsejtlová||Rodina a vztahy
Jak se muži a ženy liší ve vnímání rodičovských rolí Nikdy jsem si nedělala iluze o tom, že by...