Životní pojištění je pojistným produktem, který patří k těm vůbec nejčastěji sjednávaným. Proč jej lze doporučit prakticky každému? Těžit z něj může nejen pojištěná osoba, ale i další členové domácnosti.
Kdo by si měl životní pojištění sjednat především?
Každé pojištění je určeno k tomu, aby zejména po finanční stránce minimalizovalo dopad určitých nepříjemných životních situací. Statisticky se těmto situacím nelze úplně vyhnout a na někoho zkrátka dopadnou. Pokud jste pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění. To vám může pomoci například s náklady na péči, nebo dokonce zachránit střechu nad hlavou.
Životní pojištění by z tohoto pohledu měly mít takřka povinně sjednány ty osoby, které jsou výdělečně činné a na jejich příjmu jsou navíc závislí další členové domácnosti. Typickým příkladem je tedy otec rodiny, na jehož příjmu jsou závislé děti nebo partnerka na mateřské dovolené. Pokud by z nějakého důvodu, na který se vztahuje životní pojištění, živitel rodiny přestal být schopný příjmy generovat, mohou být nahrazeny právě díky nároku na pojistné plnění.
Důrazně doporučované (a někdy i vyžadované) pak životní pojištění obvykle bývá pro ty, kteří čerpají hypoteční úvěr.
Finanční zajištění pozůstalých
Je dobré myslet na nejhorší. Úmrtí jednoho z rodičů může mít nejen po psychické, ale i po finanční stránce na pozůstalé členy rodiny katastrofální dopady. Životní pojištění může pomoci tyto dopady eliminovat. Pokud se tedy v rámci svého životního pojištění pojistíte také proti úmrtí (zpravidla jde o úmrtí předčasné – tedy například z důvodu havárie nebo závažné nemoci), pozůstalí členové vaší rodiny mohou obdržet až několikamilionové plnění. Díky tomu pravděpodobně nebudou muset během tohoto těžkého období alespoň řešit existenční problémy.
Finanční výpomoc během nemoci či zranění
Zmínili jsme tu vůbec nejhorší situaci, která může nastat. Mnohem častěji ale životní pojištění využijete v situacích méně závažných, které přesto mohou mít neblahý dopad na finanční situaci jedince či celé rodiny. Jde o různé nemoci či zranění, kvůli kterým může být osoba nucena pobývat po určitou dobu v nemocnici či v domácí péči. Nejenže taková osoba přichází kvůli pracovní neschopnosti o příjmy, mnohdy může mít taková situaci finanční dopad také na další členy domácnosti – třeba kvůli nezbytnému domácímu ošetřování. Protože z titulu veřejného nemocenského pojištění v těchto situacích čerpají dotyčné osoby jen přibližně 60 % svých běžných příjmů, rázem se z vyrovnaného rodinného rozpočtu může stát rozpočet ztrátový. Pokud taková situace trvá týdny či měsíce, může se stát nezvladatelnou. Životní pojištění může pomoci tento výpadek příjmů dorovnat. V konkrétních situacích můžete čerpat buď jednorázové plnění, nebo plnění za každý den trvání indispozice (a často dokonce obojí).
Zdroj: ČSOB
Foto: Konstantin Yuganov / Adobestock.com