Dnes je tomu na den přesně 129 let, kdy se poprvé pro veřejnost otevřela dominanta Prahy – Petřínská rozhledna.
Co předcházelo jejímu vzniku? Byl to výlet členů Klubu českých turistů na světovou výstavu do Paříže v roce 1889, kde je natolik nadchla Eiffelova věž, že se rozhodli podobnou postavit i v Praze.
Založili Družstvo pro výstavbu rozhledny, dali do něj první peníze a od magistrátu získali pozemek. Pro pětkrát menší napodobeninu Eiffelovy věže byl vybrán vrch Petřín v nadmořské výšce 318 m. Stavbu rozhledny urychlilo konání Zemské jubilejní výstavy v Praze v roce 1891. V roce 1890 byla provedena projektová příprava a zajištěny potřebné prostředky. Stavba byla zahájena v březnu 1891 podle návrhu arch. Vratislava Pasovského, autory konstrukce byli ing. František Prášil a ing. Julius Souček z Českomoravské strojírny. V neuvěřitelně krátké době vyrostla celá konstrukce, 28. července 1891 byla zkolaudována a již 20. srpna 1891 byla rozhledna slavnostně otevřena.
Rozhledna je tvořena z ocelové konstrukce, bylo na ní spotřebováno 175 tun materiálu. K samotnému vrcholu je třeba vystoupat 299 schodů. Vyhlídková kabina se nalézá ve výšce 51 metrů, což umožňuje překrásný výhled na celou Prahu i její okolí. Celková výška rozhledny činí 63,5 metru.
Za svého života si prošla rozhledna několika rekonstrukcemi, při té poslední v roce 2002 byl osazen nový tubus a v něm výtah pro invalidy a starší osoby, který jezdí do horní vyhlídkové kabiny. Místo dřívějšího obedněného balkonu vznikl ve 20 m elegantní ochoz, který je přístupný i turistům na invalidním vozíku.