Léto stále ještě neřeklo své poslední slovo, a tedy ani záření slunce, které nás láká k odpočinku a opalování. Ale jak už to bývá zvykem, kolem opalování koluje množství informací – některé pravdivé, jiné jen mýty. Dnes se podíváme na některé z nich a podrobíme je kritickému pohledu.
Mýtus č. 1: Opálená pleť je vždy zdravější
Opalování může dodávat pleti zlatavý odstín, který mnozí považují za atraktivní. Nicméně, to neznamená, že opálení je automaticky spojeno se zdravím. Faktem je, že opálená pokožka je ve skutečnosti poškozená pokožka. UV záření snižuje elasticitu kůže, může způsobit vznik jemných a hlubších vrásek a zvyšuje riziko vzniku kožního rakoviny.
Mýtus č. 2: Solária jsou bezpečnou alternativou
Solária byla dlouho prezentována jako “bezpečný” způsob, jak dosáhnout opálení během celé sezóny. Nicméně vědecké studie ukazují, že UV záření ze solárií může být ještě intenzivnější než přirozené sluneční záření a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže a jiných kožních problémů.
Mýtus č. 3: Opalovací krém umožňuje neomezené opalování
I když kvalitní opalovací krém může chránit vaši pokožku, neznamená to, že můžete strávit celý den na přímém slunci. Krém se má pravidelně nanášet, nejlépe každé dvě hodiny, a to i během oblačného počasí. Opalování by mělo být střídáno s přestávkami ve stínu.
Tip: Znáte minerální opalovací krémy, které nezanechávají bílé stopy?
Fakt č. 1: Ochrana před sluncem je nezbytná
Ochrana před sluncem by měla být naší prioritou. Používání kvalitního opalovacího krému se správným SPF faktorem je důležité nejen pro prevenci opálení, ale hlavně pro zdraví naší pokožky. Nezapomeňte aplikovat krém i na místa, která bývají často přehlížena, jako jsou uši, chodidla a rty.
Fakt č. 2: Solária jsou nebezpečná
Odborníci se shodují, že solária nesou s sebou vážná zdravotní rizika. Pokud toužíte po opálení, raději sáhněte po samoopalovacích produktech, které neobsahují škodlivé UV záření.
Fakt č. 3: Míra opalování je důležitá
Opětovné nanesení opalovacího krému a pravidelné přestávky zabraňují přehřátí těla a popáleninám. Pamatujte, že cílem je krásné opálení, ne nepříjemný sluneční úpal.
Zdravý rozum při opalování
Opálení může být příjemné, ale neměli bychom zapomínat na důležitost zdravého rozumu při opalování. Ochrana před sluncem, rozumné množství času stráveného na slunci a vyvarování se soláriím jsou klíčové pro zachování zdravé pokožky a prevenci vážných kožních problémů. Nezapomeňte, že opálení je krásné, ale vaše zdraví je na prvním místě.
Zdroj: Biorůže
Foto: se souhlasem Biorůže
Ja bych uvitala rady pro tehotne. Jestli je to fakt nebo mytus.
Na slunce jsem alergická, tak se neopaluji záměrně vůbec, jako že bych se šla vyvalit na slunce…
Mám tedy přirozeně opálené jen ruce a dole nohy, podle oblečení a bot… a úplně mi to stačí.
Va jaře mě vždy první slunce způsobí pupínky na rukou, a to fakt nikdo nechce, nejméně já sama 🙁