Potrat bohužel není nijak ojedinělou záležitostí a týká se téměř každého pátého těhotenství. Toto číslo však může být ještě vyšší, protože často dochází k potratu dříve, než se žena o svém těhotenství vůbec dozví.
Potrat je velmi stresující záležitost. Naštěstí opakované potrácení je spíše výjimkou. Dva potraty za sebou prodělá jen 5 % žen. Pravděpodobnost úspěšného těhotenství po potratu je skutečně značně vysoká. Nutné je ale také rozlišovat mezi potratem samovolným a uměle vyvolaným.
Po prodělání samovolného potratu v rané fázi těhotenství nemusíte čekat tři či dokonce šest měsíců. Některé statistiky dokonce ukazují, že pokud žena s dalším otěhotněním neváhá, pravděpodobnost úspěšného donošení miminka se zvýší.
Pokud byl na straně matky prokazatelný problém s průběhem těhotenství a toto těhotenství skončilo potratem, je nejprve potřeba odstranit příčinu potrácení a až pak uvažovat o dalším plánovaném otěhotnění.
Výskyt spontánních potratů s věkem výrazně roste. Riziko je vyšší u žen nad 30 až 35 let.
Kromě fyzického stavu je důležité řešit také psychiku. Než se pokusíte otěhotnět znovu, měla byste se nejprve s potratem smířit. Někteří psychologové doporučují vyčkat až šest měsíců po potratu. Hlavně nic neuspěchejte a v klidu se připravte se na nové těhotenství.
Každé další těhotenství po komplikovaném spontánním potratu by měl gynekolog sledovat se zvýšenou pozorností. Případně se toto těhotenství uvádí jako rizikové.
S tímto jsem se zatím naštěstí nepotkala, ale je super vědět do budouca.
Jistě je dobré toto téma probrat se svým gynekologem…
souhlasím, každá jsme jiná .-)