Je velice snadné cítit se při hledání zaměstnání frustrovaně a sklíčeně! Zvláště pokud jste již delší dobu nezaměstnaní a stále se vám nerýsuje žádná naděje pro zlepšení. Pozitivní nálada ale hraje velkou roli ve vašem úspěchu a může vás motivovat k dalšímu hledání. Navíc se váš pozitivní přístup projeví i během pohovorů a navazování nových kontaktů, ve kterých můžete snadno díky tomu udělat velice pozitivní první dojem.
Jak zůstat optimističtí a nadšení při hledání zaměstnání? Toto je 6 skvělých tipů:
Zorganizujte se
Udělejte si čas na organizaci. Díky tomu, že budete mít vše, co potřebujete pro hledání nového zaměstnání, bude váš proces daleko více plynulejší. Budete potřebovat aktualizovaný životopis, profil na LinkedIn, několik referencí, oblečení na pohovor a plán pro hledání. Pokud jste se samotným hledáním ještě nezačali, věnujte čas přípravě. Hledáte-li již nějakou dobu, ujistěte se, že je vás životopis správně sestavený pro vaši profesi. Pomoci vám může i specializovaný odborník.
Udělejte si z hledání práce svou denní rutinu
Je-li to možné, zacházejte s hledáním zaměstnání jako se svou prací. Prostě to považujte za plný pracovní úvazek. Vstávejte brzy, dejte si přestávku na oběd a před večeří ukončete všechny povinnosti. Vytvořením pravidelné rutiny a udržením organizovaného hledání zaměstnání bude vaše motivace soustředěná a nedovolí vašemu mozku přemýšlet nad frustrací z hledání samotného.
Pěstujte své koníčky a nemyslete stále na hledání zaměstnání
Starosti z příchozích složenek, splátek hypoték a úvěrů ve vás zvyšují stres a brání vám užívat si všechny aspekty vašeho života. Právě díky tomuto začarovanému kruhu se stále zvyšuje vaše frustrace. Snažte se najít si čas na své přátele a alespoň na chvilku na vše zapomenout a odpočinout si. Skvělým způsobem je například cvičení, které vás spolehlivě odvede od složitého životního období.
Stanovte si přiměřené, ale konkrétní cíle
Na začátku každého týdne si vytvořte seznam konkrétních a zvládnutelných cílů, kterých byste chtěli dosáhnout. Možná byste tentokrát mohli napsat 5 průvodních dopisů a jít se podívat třeba na veletrh pracovních příležitostí? Zaměřením na malé cíle, jež jsou dosažitelné bude pro vás čas doma mnohem pozitivnější.
Staňte se dobrovolníkem
Pomáhat druhým je skvělým způsobem, jak se cítit lépe a mít pocit, že jen nemrháte svým časem. Najděte si dobrovolnickou organizaci ve svém okolí, která jakkoliv souvisí s vašimi osobními zájmy nebo dokonce s vaší kariérou. Tyto aktivity si navíc můžete přidat do svého životopisu a snadno je „započítat“ do pracovního plánu hledání.
Oslavujte malá vítězství
Je snadné se při hledání zaměstnání zaměřit na negativa. Může to být pohovor, ve kterém jste se nedostali do druhého kola nebo zamítavá odpověď na váš motivační dopis. Místo toho se zaměřte na menší vítězství. Buďte hrdí na to, že jste zvládli telefonický pohovor, i přesto, že k osobnímu už nedošlo. Všechny tyto „maličkosti“ si zaslouží vaše obrazné poklepání na ramena.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Wikipedia Commons, Career Builder
Autorka: Lucie Janotová
Zrovna hledám práci. Novou výzvu. Každá rada dobrá. Pročítám a koukám na videa jak to vnímá i HR. Je to zajímavé jsou to věci, které by mne ani ve snu nenapadli třeba https://novitim.cz/candidate-experience/ tady Candidate experience vůbec jsem nevěděla, že jde v náboru jít až tak daleko.
Dělat práci, která člověka naplňuje a činí ho šťastným je velké štěstí…
Přesně jsi to napsala 🙂
Jsou období, kdy je najít práci jednodušší a jindy je to těžké dle vývoje vrhu práce.
Brzy to bude pro mě aktuální téma, ráda se inspiruji.
práce je velký kus života a tak bychom měli opradu dělat to, co nás baví 🙂
zrovna jsem si díky Vašemu článku vzpomněla, jaký byl teror najít práci před x lety… chození na pohovoru, cítit se, že opravdu tam chci být, tam chci pracovat….Těžké rozhodnutí a bez stresu to opravdu nejde.