Advent je tady. V New Yorku tahle sváteční sezóna začíná neoficiálně den po svátcích Díkůvzdání. V nárožních obchůdcích přes noc vyrostou stojánky s vánočními stromky, obchodní řetězce nasadí předvánoční slevy a ve všech reproduktorech najednou zní Mariah Carey a její “All I want for Christmas”. Velké obchodní domy, především Saks Fifth Avenue, ale i Macy’s a Bloomingdale’s slavnostně odhalí své vánoční výlohy. Podobně, jak se u nás chodíme dívat na vánoční trhy a betlémy, tady se děti s rodiči jdou podívat na to, jakou vánoční pohádku jim letos obchodníci poví. Někdy jsou to pohádky podle Dr. Seusse, jindy třebas roboti z Lega staví vánoční stromky a “zasněžují” je. Na 5. Avenue a v paralelních ulicích se objeví vánoční ozdoby v nadživotní velikosti. Oblíbené jsou například červené vánoční koule na Avenue of the Americas.
“Oficiálně” ovšem Vánoce v New Yorku začínají až téměř týden po Dni Díkůvzdání. Zpravidla ve středu se rozsvítí vánoční stromek před Rockefeller Center (letos už celkem po devadesáté). Ta středeční tradice, pokud vím, nemá nějaký speciální důvod, ale za posledních třináct let se stromek v jiný den než ve středu rozsvítil jen jednou. Letos se tomu tak stalo 1.12. a stromeček bude svými téměř 50 000 barevnými LED světýlky svítit nad kluzištěm ve středu Manhattanu až do prvního týdne v lednu. Milovníci architektury ocení, že hvězda na špičce zdobená firmou Swarovski je dílem Daniela Libeskinda, známého světového architekta.
Kam za (tradiční) kulturou
Doslova pár kroků od stromečku pak najdete další místní tradici – Radio City Music Hall a jejich slavné “Christmas Spectacular”. Pokud se vám v Paříži líbil Moulin Rouge kankán, zdejší “Rockettes” tanečnice vám asi taky přilnou k srdci.
Ti, kteří davy turistů v Midtown zrovna moc nemusí, pak mohou vyrazit “uptown” do Lincoln Center, které je sídlem další tradice, baletu Louskáček. Tady je publikum spíš místní nebo jde o “lokální” turisty. A musím přiznat, že i jako člověku, který na balet moc není, se mi to líbilo. Naladilo mě to i na tu správnou vánoční pohodu. Lincoln Center je navíc letos nově zrekonstruováno, takže za viděni stojí.
Pro rodiče s dětmi je to odtud už jen kousek do New York Historical Society, kde zejména milovníky mašinek čeká každoroční “Holiday Express” výstava.
Co jinde asi neuvidíte
S Vánoci v New Yorku je také spojena řada jiných tradic. Stejně jako obchody se stromečky, ze dne na den se ve frekventovaných místech objeví i další symbol Vánoc – červené krabičky pro charitativní sbírky Armády spásy a jejich “hlídači”. Mne vždycky zaujme právě kreativita tohoto personálu. Spousta z nich jsou talentovaní “street performers” a vaši pozornost (a nějaký ten příspěvek) si vynutí. Ať už hlasitě reprodukovanou hudbou (ano, i tady je populární Mariah Carey, ale také Last Christmas, Rolničky nebo Santa Claus is Coming to Town), tancem nebo prostě a čistě svým úsměvným nadšením. Kdo by se nezastavil?
Ne všechny tradice jsou ale v New Yorku oblíbené. Jednou z těch, před kterými se místní snaží skrýt, je každoroční Santacon. Každým rokem zhruba v polovině prosince (letos to bylo v sobotu 10. 12.) se ulice a metro na Manhattanu zaplní davy hlučných červeně oděných Mikulášů. Někteří volí tradiční oblek a jiní, přestože je prosinec, vyrážejí oblečení v šortkách doplněných známou červenobílou čepicí. Santacon jim navrhne trasu od baru k baru a to se s postupujícím dnem projeví i na jejich náladě. Ne všichni celodenní popíjení zvládnou na jedničku. Takže pokud jste v New Yorku a ocitnete se mezi tímto davem, berte to na vlastní riziko.
Pokud vám nestačí světýlka vánočního stromu u Rockefeller Center a toužíte být oslněni záplavou vánoční výzdoby, vyrazte do Dyker Heights v Brooklynu. Místní obyvatelé opravdu na výzdobě nešetří a větší koncentraci umělých Mikulášů, sněhuláků, sání a další vánoční havěti všeho druhu asi jen tak někde nenajdete. Jen pro silné nátury a milovníky Instagramu!
A co Central Park?
Central Park je o Vánocích především tak na procházky, žádné speciální výzdoby se tu neřeší, pokud tedy nevyrazíte zabruslit si na místním kluzišti. Přesto jsou tu procházky příjemné a určitě bych si je nenechala ujít. Kdyby vám v podvečer začalo být trochu zima, zastavte se v Tavern on the Green. Tenhle klasický podnik je už opět otevřený a určitě se u zdejšího krbu s vaječným koňakem hezky zahřejete. Pěkně tradičně.
A pokud byste v New Yorku zůstávali na silvestra, mám pro vás ještě jeden tip: Než se hodiny tlačit v davu na Times Square, abyste pak viděli pár vteřin osvětleného silvestrovského balonku, vyrazte raději právě do Central parku. Tam s úderem půlnoci začne nejen hezký ohňostroj, ale navíc i půlnoční běh Roadrunners klubu, kde uvidíte opravdu ledacos. Od seriózních běžců, kteří si tak začínají hned od prvních minut nového roku plnit novoroční předsevzetí, až po vínem či jiným alkoholem “posílené” postavy Ty si ještě někdy na běh vezmou opravdu zajímavou výstroj – heslo zní: Kreativitě se meze nekladou! Zážitek podle mne daleko pohodovější a přitom stejně autentický jako ta tlačenice na Times Square.
Hezké Vánoce a šťastný nový rok!
NY mě nikdy nelákal ani neláká….
Pro spoustu lidi New York docela zajimavy je. Ktera mesta tedy vice zajimaji Vas?
No tam se už asi vzhledem k mnoha okolnostem nepodívám, ale zas tak moc mne to netrápí.